Mesajı Okuyun
Old 22-05-2007, 14:54   #27
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan gunergok
... O kadar düzensiz bir yer iken, kravat uyarısıyla mı düzeliyor yargı.

Değerli meslektaşım, sizi ve yaşadığınız olayı tenzih ederek aklımdan geçenleri söylemek istiyorum.

Kravat uyarısına maruz kalmamak için yapılması gerekenlerle yola başlayabiliriz. Kılık-kıyafet önemli mi önemsiz mi tartışmasını bir yana bırakarak, hukukçu gibi konuşarak, hukukçu gibi kuşanarak (hem aklen, hem fiziken) eleştirilen değil, eleştiri getiren noktasında bulunabiliriz. Yanlışların içinde yapılan yanlışların sadece fazla göze görünür olmayacağını, ama bir yanlışın başka bir yanlışı haklı da çıkarmayacağını hatırda tutabiliriz.

Temmuz-Ağustos sıcağında giydiğimiz cübbelerin içinde daralacak gibi olduğumuz bir gerçek, ama o cübbeyi her koşulda giyeriz, "bu ne sıcaktır ya" diyerek cübbesini omuzlarından sarkıtan yargıçlar da gördüm, fırlatıp koltuğun arkasına savuranlar da, duruşmada çay,sigara içenler de. Bu görüntülerle karşılaştığınızda siz ne düşünürsünüz ve "ne adına, hangi nedenle" düşünürsünüz? Siz neler düşünürseniz, muhtemelen ikazda bulunan yargıç da aynı düşüncelerle hareket etmiştir.

Eğer yapılan uyarı kırıcı idiyse meslektaşım adına üzgünüm, ama benzeri düşüncelerle uyarıda bulunmayı görev sayan yargıcı da, saik nedeniyle kutlamak gerekir diye düşünüyorum.

Saygılarımla...