Mesajı Okuyun
Old 01-11-2007, 18:23   #4
Altın Kalem

Öncelikle Selim Bey; gerçekten avukatlık mesleğinin şu anki konumunun eskiyle karşılaştırılamayacak durumda olduğu konusunda sizinle hemfikirim. Bu satırları yazarken Molierac'ın o veciz sözü aklıma geliyor. Ve özellikle yaşadığım bir kaç anı... Zaten şu anda hakim ve savcılara bakılan göz ve verilen değerle bizim vatandaş nazarındaki değerimiz kıyaslandığında insanın içi burkuluyor. Halbuki vatandaş başı sıkıştığı anda önce aklına avukat geliyor. Ancak bizimle aynı mesleği icra ettiğine inanan ve kendilerini "avukat" olarak adlandıran, ancak bu mesleği artık yalnızca "esnaflığa" dökmüş bir kısım insanların büyük çabaları o saygın mesleğin ayaklar altına alınmasını sağlamıştır. Ancak bu sistemi bu hale getirenler olduğu gibi temizleyecek ve eski saygınlığını kazandıracak, benim düşüncemde meslektaşlarımın olduğuna da inanıyor ve bunu biliyorum.
Neyse konuyu biraz dağıttık galiba ama iyi de oldu...
Erdem Bey size de teşekkür ediyorum ilginiz için. Tüm bunlarda aslında sistemin bir başka zaafı. Yani o donanım ve elemanın ilk şartı da maddiyat değil mi sevgili meslektaşım. Her ne kadar bilgili ve ehil olursak olalım. Tabi kişisel nitelikleri kesinlikle göz ardı etmiyorum ama gerçek ortada...
Neyse dediğniz gibi, ben şansımı deneyeceğim. Umarım bir kapı açılır. Hani maçlardaki o tanıdık ifade: İyiler mutlaka kazanır...
Başvurabileceğim yerlerle ilgili bilginiz varsa ve beni yönlendirirseniz sevinirim.
İlgi ve alakanızdan dolayı çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar.