Mesajı Okuyun
Old 01-11-2008, 19:51   #79
averdalguzel

Bu konu birkaç yıl önce dikkatimi çekmişti ve barolar neden bu konuda bir şey yapmıyor diye sormuştum kendime. Dizilerde neredeyse " gel lan avukat temizle şu pisliği." türünden şeyler söyleniyor. Dizilerde avukatlar ya pislik temizleyici ya da haksızı haklı çıkaran bir meslek icra ediyorlar. Toplumda böyle bir imaj oluşmuş ve bu dizilere de yansıyor. Ancak bizler bu duruma seyirci kalırsak aşağılanma devam edecektir. Bu konuda baroların bir şey yapmadığı, yapmayacağı açık. Bireysel olarak ceza ve tazminat davaları açabiliriz. Öte yandan en basit iş için bir eleman aranırken bile bir sürü şart koşulmaktadır. Avukatlıkta böyle bir şart, sınav ya da asgari hukuk bilgisine gerek duyulmuyor.
Vatandaş bir üniversite kuruyor. tek bir fakültesi var. Hukuk Fakültesi. Bir prof. çalıştırmaya da gerek yok. Nasıl olsa gerçek eğitim yapan okullarla denk. Açık öğretimi zar zor kazanan çocuğu gönderirsin paranın zoruyla. Mezun olunca avukatlık garanti nasıl olsa. Hakimlik için, savcılık için sınav var, avukatlık basit bi meslek ya sınava gerek yok. Bu durum için de bireysel girişimlerle çözüm önermem.
Açık öğretim kazanma kapasitesine sahip olmayan kişilere avukatlık yolu açık olduğu sürece avukatlar pislik temizleyici olmaktan kurtulamazlar.