Mesajı Okuyun
Old 29-03-2003, 23:19   #2
Admin

Bence çok ilginç bir konu zira gelecekte olacaklar hakkında çok enteresan ipuçları veriyor:

Kredi kartlarının kullanımı arttıkça Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun fiilen uygulanma şansının kalmayacağını görüyoruz. Görünen o ki, Kredi Kartı Şirketlerinin taraflarla yaptıkları sözleşmeler tüketici ihtilaflarında konuya uygulanacak hukuki çözümü belirleyecek gibi gözüküyor. Bahsettiğiniz olayda tüketiciye sağlanan "eşsiz koruma" düşünüldüğünde bizim kanunun devreden çıkması da hiç fena olmayacak kanımca.

Alıntı:
Şahıs Türkiye' de olsaydı herşey çok kolay olacaktı.Ama işin içine Master Kart Kuralları,yabancılık unsuru vs...girdiği için biraz uğraştırıcı...Türkiye de ki bankanın sadece kredi karti makinesi sahibi olması yapılan bu itirazın türkiye' deki savunucusu olmasının hukuki temelini bulmakta açıkçası güçlükçekiyorum...

Katılamıyorum.. Tarafların ikisi birden (hatta bankayla birlikte üçü birden) Türk olsaydı bile tüm taraflar imzaladıkları sözleşmeler ile bağlı olduklarından bu sözleşme maddeleri olayda uygulanabilir ve kanunun emredici hükümleri bertaraf edilmemek kaydıyla aynı sonuç doğabilirdi. Sanırım bu olayda TTK.nın emredici bir hükmü bertaraf edilmiyor. Dolayısıyla bir Türk tüketicinin de kendi imzaladığı sözleşme hükümlerine dayanarak bankasına müracaat etmesi ve benzer bir talepte bulunması ve bankanın da üye işyeri ile imzaladığı sözleşmeye dayanarak sizin olayınızdaki benzer bir "hüküm" kurması gayet mümkün gözüküyor bence.. Ama Türkiye'de bunu yapacak banka bulabilir miyiz, o ayrı bir tartışma konusu..

Alıntı:
?Master Kart Kuralları denen metni nereden araştırabiliriz?

Sanırım web sitelerinde vardır. Ayrıca müvekkilinizin banka ile imzaladığı sözleşmede de geçiyor olduğunu düşünüyorum..