Mesajı Okuyun
Old 25-03-2019, 22:34   #2
Gemici

Alıntı:
Yazan Konuk vahide
Merhabalar
Ben 15yıldır evliyim ve 10 yıldır Almanyadayız. 4 yaşında bi oğlum var yaklaşık olarakta 4 senedir şiddetli geçimsizlik var ve artık boşanmaya karar verdik malesef. Bu eşimin kararıydı bende uymak zorundayım. Size sorum şuki; ben şuanda işsizim eşim çalışıyodu.Boşanmadan önceki süreçte sanırsam 1 sene ayrı yaşama kuralı varmış. O evini buldu ve yakın bi zamanda evşne çıkacak. Bu aşamadan sonra ben hayatıma nasıl devam edicem ne gibi haklarım var bilmiyorum. Okula yönlenmek meslek yapmak istiyorum ama bilmiyorum devlet yardım edebilirmi? Burda kimsem yok yardım edebilecek yanlızım sadece oğlum var. Haklarımıda bilmiyorum devletten önceden hiç yardım almadık.. Süresiz oturumum var. Bu aşamada ne yapmam gerektiğini haklarımın ne oldugunu bana söylerseniz çok minnettar kalıcam. Şimdiden tesekkür ederim iyiki varsınız..

Sayın Konuk vahide,
ben şuanda işsizim eşim çalışıyodu cümlenizden anladığım kadarı ile ikinizde işsizsiniz.
* Son iki yıllık sürenin en azından bir yılını sigortalı olarak çalışan kimsenin Arbeitslosengeld denen işsizlik parası alma hakkı var.
* son iki senenin bir senesini sigortalı bir işte çalışmadı iseniz, hem kendiniz için hemde çocuğunuz için (çocuk sizin yanınızda yaşarsa) devletten Hartz 4 veya Alg II olarak adlandırılan yardımı alma hakkınız var. Bu yardım Sizin için ayda 424,-€ çocuk için ayda 245,-€ dur. Bu miktara ek olarak konut kiranız ödenir.
* Devletten alınan yardım çerçevesinde okula gitmek hemen hemen olanaksız bildiğim kadarı ile. Ama bir iş bulup çalışmanızda yardımcı olunur.
* Eşinizin çocuğa ve size nafaka ödemesi gerekir. Çalışmıyorsa eğer nafaka ödeyecek mali gücü de yoktur. Nafaka alamazsınız.
* KAHDEMe oturduğunuz şehri bildirirseniz, size yardımcı olabilecek bir danışma bürosunun adresini bildirebilirim.

Saygılarımla