Mesajı Okuyun
Old 27-01-2010, 15:04   #5
didem kunal

İzmir de ki CMK avukatlığı için ilk zamanlarda bir otel ayarlanıyor burada 2 gün 1 gece konaklama yapılıyor ve verilen seminer sonucu aldığınız sertifika ile CMK avukatlığı yapılabiliyordu.Şimdi ise maddiyat olmadan baro da haftasonu cumartesi-pazar olacak şekilde bir seminer düzenlenip pazar günü sertifikalarımız dağıtılıyor.Ancak Uşak da görev yapan meslektaşımdan duyduğuma göre CMK avukatı olabilmek için sertifika programına katılmaya gerke olmadığı gibi sertifika da almadan sadece adınızı yazdırarak CMK avukatlığı yapılabiliyormuş.

Ben seminerin yapılması ve bir sertifika alınması taraftarıyım çünkü yeterli olmasa bile az da olsa yapacağımız iş hakkında ana prensipler,esaslı noktalar bizlere anlatılmakta ve konunun uzmanı meslektaşlarımızca karşılaşılan sorunlar,avukatların yaşadıkları,uygulamada yaşananlar vs gibi tecrübelerle de anlatılan bilgiler sabitlenebiliyor.Zaten baromuz bünyesindeki CMK servisimiz 7 gün 24 saat bize hizmet verebilmekte.Bu sebeple çok zorlandığımız noktalarda,hata yaptığımızı düşündüğümüz noktalarda servis ile irtibata geçebli,yoruz.

Bize seminerde öğretilen ve benim beynime kazınan en önemli cümle şuydu; asla kendinize CMK avukatı dedirtmeyin. Çünkü cmk avukatları nasılsa hertürlü paramı alıyorum gibi bir düşünceyle müvekkillleriyle görüşme dahi yapmadan ezberlenmiş cümleleri mahkemede ya da karakolda beyan ederek işten sıyrılıyorlar.Ya da işi daha da ticarete döküp cmkdan atanmasına rağmen haricen vekalet ücreti isteyerek hem cmk dan hem mğvekkilden ayrı ayrı para alarak bu işi yapan meslektaşlarımız olduğunu da biliyorum.

Bu sebeple CMK avukatlığına yeni katılmış bir meslektaş olarak örnek alabileceiğim ceza avukatları ile sıkı dialoklar içinde olmayı tercih ediyorum.