Mesajı Okuyun
Old 11-03-2009, 21:14   #15
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Meslektaşım;

Alıntı:
Mal kaçırma amacını belirleyen kıstas murisin mal varlığı mıdır?
Örneğin bir evi olan 90 yaşındaki kişi ölümünden 7-8 yıl önce iki kızı ile noterde sözleşme yapmıştır.Gerçekten de iki kızı da annelerine ölünceye dek bakmışlardır.Ancak diğer oğluna herhangi bir şey kalmamıştır bu durumda saklı payı ihlal edilmiş sayılır mı,

Verdiğiniz örnekte bir evi olan 72 yaşındaki bir insanın, bu evi ölünceye kadar bakma akdi ile, iki kızına vermesi benim kanatime göre, yine tek başına mirasçıdan mal kaçırmayı kanıtlamaz.

Şöyleki, murisin elinde zaten bir kozu var; kendisine baktırabilmek için,bu koz da tek evi, bedava vermiyor ya da satışını yapmıyor ki, bu mal varlığı karşısında hizmet- bakım almaya çalışıyor. Bundan doğal bir şey olamaz diye düşünüyorum..

Yani tek evi olması ve bunu iki kızına ölünceye kadar bakım akdi ile vermiş olması tek başına mal kaçırmaya bence yeterli gerekçe değildir.

Alıntı:
ayrıca sağlığında 15 yıl evvel de bir başka evini tapuda bu iki kıza satmıştır, bu durumda karşı taraf muvazaa vardır derse ,muvazaa olmadığı nasıl ispatlanır?
Sonuçta satım ilşkisinde yer alması gereken bedelin verildiği ya da alındığına dair herhangi bir belge yok, tanık ile muvazaa olmadığı ispatlanabilir mi?

diğer sorunuz, 15 yıl önce, bir başka evini satmış olan muris işlemine karşı muvazaa iddiasında bulunulması ve karşı tarafın bunu kazanması daha kolay.

Burada yapılması gereken satışın GERÇEK olduğunu kanıtlayabilmenizdir. Tanık delilinden elbette yararlanabilirsiniz. Muvazaa iddia eden tanık dahil her tür delilden yararlanabildiği gibi siz de yararlanabilirsiniz.

Murisin satış tarihlerinde. bir rahatsızlığının bulunması veya herhangi bir sebeple, nakite ihtiyacı olması, kızlarının alım gücünün bulunması delil olabilir.

Ayrıca, o tarihlerde, evini satacağını duyurması, alıcı bulamaması ve kızlarına satmak zorunda kalması ya da kızlarının böyle bir eve samimi ihtiyaç duymaları vs.. satışın yapıldığı günü hatırlayan eş- dost, kızların parayı ... yerden bulduğunu, şu şekilde bulduğunu hatırlayan tanıklar -yani bu satımın gerçek bir hikayesi olmalı- diye düşünüyorum.

Bedelin düşük olması da şu şekilde geçilebilir, diğer tanık anlatımları sağlam ise, insan evini üçüncü şahsa 5 liraya satar da, kızları olduğu için alacak kişi o zaman ihtiyacı kadarına razı olur veya üstü kalsın der..vs..3 liraya satar.

Bedelin alındığı ve verildiği tanık anlatımları ile ispatlanabilir.

Diye düşünüyorum...

Saygılar.