Mesajı Okuyun
Old 04-01-2009, 01:14   #10
Tiocfaidh

Alıntı:
Yazan Av.Ersin Ofl
Devletin bu krediyi 2 katı ile tekrardan geri alması,devletin değil bizim ayıbımızdır...Bizler hepimiz okumuş insanlar olarak bu kredinin geri alınış şekline boyun eğmekteyiz.İşe yeni başlamış insanlar olarak bu krediyi ya aynı bedel olarak ödemeli ya da en azından çok cüzi bir faizle ödemeliyiz kanaatindeyim.O dönemde eğer banka kredisi kullanmış olsaydık daha az faiz ödeyecektik.
Aynı bu söylediklerim baro tarafından staj yaptığımız dönemde bizlere verilen staj kredisi için de geçerlidir.(Hani geri ödenmediği takdirde meslektaşlarımız hacize geliyor ya...)Yazık ya halimize.Hem Dünyada en seçkin ve saygın mesleklerden birini icra edeceğiz hem de kredi borcumu nasıl ödeyeceğim diye strese gireceğiz.SAYGILAR...

Konu hakkında dile getirmiş olduğunuz kaygı ve serzenişleri saygıyla karşılıyorum sayın meslektaşım. Öğrenim ve katkı kredilerinin geri ödenmesinde Kredi Yurtlar Kurumu'nun borçlu mezunlara daha fazla anlayış göstermesi ve borçları 2 yıldan daha uzun süre öteleme opsiyonu tanıması fikirlerini ben de makul buluyor ve destekliyorum. Ancak -üzülerek belirtmeliyim ki- rakamları abartılı şekilde yuvarlayarak öğrenim ve katkı kredisi konularında bilgi sahibi olmayan, yolu bir şekilde THS'ye düşen ve satırlarınızı okuyan ortalama bir vatandaşı yanlış şekilde yönlendirmesi ve hatta ajite etmesi muhtemel söylemlerinizde haklılık payı görmüyorum.

Kimilerine göre mahrem sayılabilecek bir konu olabilir ancak ben kendi kredi bilgilerimi ve borç bakiyemi örnek teşkil etmesi ve konuya ışık tutması açısından bu forumda açıklamaktan kaçınmıyorum. Kabaca ne kadar kredi aldığım ve ne kadar borçlu olduğum hesaplanacak olursa;

İlk yıl için(2002-2003) 12 ay boyunca aldığım aylık 45 milyon lira(45 x 12 = 540 milyon lira)

İkinci yıl için(2003-2004) yine 12 ay boyunca aldığım aylık 65 milyon lira(65 x 12 = 780 milyon lira)

Üçüncü yıl(2004-2005) aylık 90 milyon liradan kullandığım toplam öğrenim kredisi(90 x 12 = 1,080 milyar lira)

Ve son yıl(2005-2006), aylık 110 milyon liradan alınan 12 aylık öğrenim kredisi(110 x 12 =1,320 milyar lira)

Basit bir toplama işlemiyle hesaplanırsa 2002 ve 2006 yılları arasında kullanmış olduğum toplam öğrenim kredisi yekün olarak 3,720 milyar lira.

Geri ödemesi 2008 yılının sonunda başlayan ve 24 eşit taksitte sona erecek olan öğrenim kredisi borç bakiyem ise toplamda 4,869.60 milyar lira.

Sonuç olarak bu rakamlar sarmalının bize söylediği şu ki; 2002 yılından 2006 yılına kadar kullanmış olduğum kredinin, kredi taksitlerinin bitiş tarihinden itibaren 2 yıl sonra başlayacak olan geri ödemeleri için ödeyeceğim toplam faiz tutarı 4,869 -3,730= 1,139 milyar lira.

Alıntı:
Yazan Av.Ersin Ofl
O dönemde eğer banka kredisi kullanmış olsaydık daha az faiz ödeyecektik.

Kendim bir finans matematikçisi veya bankacı değilim. Ancak yukarıdaki rakamlara göz attıktan sonra kredi yurtlar kurumu'nun bana ve benimle birlikte kredi kullanan tüm yükseköğretim öğrencilerine gayet makul ve uygun şartlarda karşılıklı bir kaynak sağlamış olduğu hissini ediniyorum. Tabi bu rakamlara rağmen bankalardan çok daha uygun koşullarda kredi temin edebileceğini düşünen ve Kredi Yurtlar Kurumunu hala bankalardan daha yüksek faiz işleten bir tür tefeci olarak tanımlayan yükseköğrenim görmüş kişiler mevcutsa ülkemizde, kendilerine 'haklı' davalarında başarılar dilemeyeceğim anlamına da gelmiyor bu.

Saygılarımla