Mesajı Okuyun
Old 13-01-2015, 15:12   #31
avukat1422

merhabalar,
Öncelikle herkese iyi çalışmalar dilerim.

Benim de bu konuyla alakalı siz değerli meslektaşlarımın görüşlerine ihtiyacım var.

Faturaya dayalı ilamsız icra takibi yaptığımız bir dosyada borçlu süresi içinde itiraz etti. Alacaklı da borçlu da şahıs şirketidir. Borçlu itirazında ticari alışverişin yapıldığını ancak kendisine ödemelerde bulunulduğundan alacaklı tarafa herhangi bir borcum yoktur şeklinde beyanda bulunmuştur. Borçlu 4000 tl lik alacak için takip gününün akşam saatinde 150 tl ve 3 sonra ki bir tarihte 350 tl ödeme yaparak toplamda 500 tl takip sonrası bir ödeme yapmıştır. Sorularım şu şekildedir:
1-) Borcun bir kısmına itiraz etmesi gerekirken tamamına itiraz eden borçlunun icra inkar tazminatı ödemeye mahkum olduğuna dair bir takım bilgilere ulaştım. Bu bilgilerin uygulamada ki yeri nedir?
2-) Faturaların teslimine dair herhangi belgemiz ve taraflar arasında bir sözleşme yoktur. Ancak yıllardır bir iş ilişkisi vardır ve faturaların düzenleme tarihi her ayın son günüdür. Faturaların her ayın son gününde düzenlenerek arada sözleşme olmasa bile bir ticari ilişkinin mevcut olduğuna dayanak olarak yargıtay kararı var mıdır? Ticari ilişkinin zaten var olduğunu itirazında belirten borçlunun bu beyanını itirazın iptali davasında kullanabilir miyiz? O halde yargıtay kararına da ihtiyacımız kalmayacağını düşünüyorum.
3-) İtirazın iptali davasını genel mahkemede açmam gerektiğini biliyorum.Taraflar tacir olduğuna göre Ticaret Mahkemesi'nde mi açmam gerekir yoksa Asliye Hukuk Mahkemesi'nde mi?
4-)İtirazın iptali davası maddi anlamda kesin hüküm teşkil ettiğinden HMK dahilinde her türlü delille ispat edilebilir. Ancak etkili deliller neler olabilir? Ticari defterler vs mi?

Mesleğe yeni başlayan bir meslektaşınız olduğum için sorularımı mazur görünüz lütfen.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla...