Mesajı Okuyun
Old 16-09-2010, 14:39   #19
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Dr. Fuat Şenoğlu
Değerli meslektaşım, hakimin zorunlu müdafi olmadan karar vermesi suç oluşturmaz, ancak bu husus usulü bir hata olup, bozma nedenidir.

Sayın Şenoğlu'nun verdiği cevabın aynısını bende yazacaktım. Vazgeçtim...

Cevap, yüzde yüz, doğru olabilir. Birçok karar bu sebepten bozularak dönmüştür.

Ancak hukuki mantığım, bu cevaba katılmaya izin vermiyor. Şöyle ki;

Aşağıda özetini aktardığım kararı tesadüfi buldum, bulmak için çok çaba sarfetmedim zira birçok örneğini ile çok karşılaşmışızdır.

T.C.YARGITAY 4. CEZA DAİRESİ E. 2006/11205 K. 2007/1323 T. 7.2.2007

Suç tarihinde 15-18 yaş grubunda bulunmasına karşın sanık hakkında, duruşmanın kapalı yapılması ve hükmün de kapalı olarak verilmesi gerektiğinin gözetilmemesi, sanığa zorunlu müdafii atanmaması, hükmolunan cezanın yaş küçüklüğü nedeniyle indirilmemesi suretiyle fazla ceza belirlenmesi, verilen kısa süreli hapis cezasının öngörülen seçenekli yaptırımlardan birisine çevrilmesi zorunluluğunun gözetilmemesi, Çocuk Koruma Yasası uyarınca hükmün açıklanmasının geri bırakılması konusunda bir karar verilmemesi yasaya aykırıdır.

Bu kararı veren Hakim, neden görevi kötüye kullanmamıştır?

Bana sorarsanız,

257. maddeye göre, burada hakim kamu görevlisidir, kamuya zarar vermiştir ve başkasının mağduriyetine yol açmıştır.

Şunu kabul ediyorum, her olayı iyi analiz etmeli ve diğerlerinden ayrı tutmalıyız ve belki bu olayda hakim dışında gerçekleşen sebeplerle böyle bir sonuç çıkmıştır. Ancak aksini düşünelim.

Hakimler kararlarını verirken özgür iradeleri ile, hiçbir baskı ve korkuya kapılmadan karar vermeleri gerektiğini elbette savunuyorum ancak bazı meseleler karşısında, özellikle durumun bariz olduğu durumlarda, bu nevi ihmaller de affedilmemesi gerektiğini şimdilik düşünüyorum...

Kolay Gelsin...