Mesajı Okuyun
Old 09-07-2010, 18:21   #6
wellan

Sayın Demirezen'e katılıyorum.İİK 257 senede dayalı bir para borcu değil herhangi bir para borcundan bahsediyor.Bu sebeple aşağıda sunmuş olduğum ilgili madde metnindeki altı çizili bölümler de ihtiyati haciz kararı alınması için önemli olan hususları belirtiyor.Öncelikle borçlunun kaçma yada gizlenme vb durumlar içerisinde olduğu hususunda mahkemeyi inandırırsanız(çoğu mahkeme gerekli araştırmaları yapmadan teminat karşılığında ihtiyati haciz kararı veriyor) karar alabilirsiniz diye düşünüyorum.SAYGILARIMLA.Çalışmlarınızda başrılar diliyorum.

MADDE 257 –İHTİYATİ HACİZ ŞARTLARI

Rehinle temin edilmemiş ve vadesi gelmiş bir para borcunun alacaklısı, borçlunun yedinde veya üçüncü şahısta olan taşınır ve taşınmaz mallarını ve alacaklariyle diğer haklarını ihtiyaten haczettirebilir.

Vadesi gelmemiş borçtan dolayı yalnız aşağıdaki hallerde ihtiyati haciz istenebilir:

1- Borçlunun muayyen yerleşim yeri yoksa;

2 -
Borçlu taahhütlerinden kurtulmak maksadiyle mallarını gizlemeğe, kaçırmağa veya kendisi kaçmağa hazırlanır yahut kaçar ya da bu maksatla alacaklının haklarını ihlal eden hileli işlemlerde bulunursa;

Bu suretle ihtiyati haciz konulursa borç yalnız borçlu hakkında muacceliyet kesbeder.

(Ek fıkra: 29/06/1956 - 6763/42 md.) Gemi alacaklıları, donatanın yalnız mahdut aynı surette mesul olduğu haller de, ancak mesuliyete mevzu teşkil eden mal ve haklara ihtiyati haciz koydurabilirler. Donatanın aynı zamanda şahsan mesul olduğu haller bundan müstesnadır. Şu kadar ki, donatanın şahsi mesuliyeti bir miktar ile mahdut ise gemi alacaklıları ancak bu miktar için donatanın diğer mallarını haczettirebilirler.