Mesajı Okuyun
Old 13-11-2008, 12:58   #3
ekin

Alıntı:
Yazan Av. Bülent Sabri Akpunar
Sayın Ekin,

İhale üzerine satış yapıldığına göre arsa (ve muhdesat) üzerinde 1/2 + 1/2 müşterek mülkiyet doğmuş.Amcanız vefat etmiş olduğuna göre 1/2 hissesi mirasçılarına (yengeniz ve amca çocukları) intikal etmiş oluyor.Bu durumda 1/2 hisse açısından miras nedeniyle iştirak halinde mülkiyet doğuyor.Bu durumda 1/2 pay için izaleyi şuyu davası açılabilir. Dava konusunun imar durumuna göre fiilen paylaşma mümkün olmazsa satış yoluyla şuyuun izalesine gidilir.

teşekkür ediyorum. Ama bir çok meslektaşım tapuda halen mesken olarak göründüğü için ve hangi payının babama ait olduğunun belli olmamasından dolayı davaya babamın da dahil olması gerektiğini savunuyor.Aslında ben de sadece yengemin, amcamın hissesi için (1/2) amcamın mirasçılarına karşı dava açmasının yeterli olduğunu düşünüyorum. Ama ihale ile 1/2 hissenin yengem dışında bir 3. şahıs tarafından alınması halinde ileride daha büyük sorunlar çıkabileceğini düşünüyorum. Çünkü 1/2 oranında kullanılabilecek büyüklükte bir yer değil. Belediyenin 1/2 hisse üzerine tek başına ev yapılmasına izin vermeyeceği kanatindeyim.