Mesajı Okuyun
Old 26-12-2006, 23:54   #3
Av.Selim Balku

Bu husus yıllardır var olan bir sancı, işyerinde pskolojik şiddet; büroma gelen bir müvekkil işyerinden ayrılmak istediğini, maaşları, primleri, ikramiyeleri zamanında aldıklarını mesai saatinin tam olarak uygulandığını ama işyerinden ayrılmak istediğini söylüyordu. Sebebini sorduğumda "açıklama yapamıyordu" bana kötü davranıyor diyordu ama bu kötü muamelenin tarifini yapamıyordu, işverenin ses tonunu, bakışını, davranışlarını, söylemlerini dile getiremiyor ama işe çok ihtiyacı olmasına rağmen artık bu baskıya dayanamadığını, sağlığının bozulduğunu söylüyordu.

Meramımı daha fazla uzatmadan, büroma gelen bu vatandaş belliki ciddi bir sıkıntı içerisinde ama kendisine uygulanan psikolojik şiddeti hissediyor ama ifade edemiyor. Peki müvekkilim bırakın ispatı daha ifade edemezken ben nasıl iş yerinde psikolojik şiddeti ispat edecem.

Söz konusu kararı çok merak ettim, zira önemli bir adımdır çünkü mevzuatımızda (77m. 24m. iş sağlığı yönetmeliği) bununla ilgili bir hüküm olmamasına rağmen boşluk nasıl doldurulmuş, yada böyle bir hüküm varda ben mi bilmiyorum.