Mesajı Okuyun
Old 15-06-2016, 12:25   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Hasta Hakları Yönetmeliğine göre hastanın vaktine saygı gösterme yükümlülüğü bulunmaktadır. Ayrıca hekimin yapacağı müdahalenin niteliği, sonuçları, kapsamı, alabileceği süre, riskleri gibi hususlarda yeterli bir şekilde sizi aydınlatması gerekiyordu. Bu yükümlülükleri yerine getirmediği için meslek odasına şikayette bulunabilirsiniz ve tazminat davası açabilirsiniz.

Ayrıca yaptığınız ödemenin kısmen iadesini isteyebilirsiniz, çünkü sözleşmeyi bozmuşsunuz, almadığınız hizmet için yaptığınız ödeme sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre geri istenebilecektir.

İspat konusunda elinizdeki reçete hekimle aranızda sözleşme kurmuş olduğunuzu belgeler, fakat yaptığınız ödemeler için ayrıca belgeye ihtiyacınız var. Hiçbir makbuz, slip, fatura yoksa ve yaptığınız ödeme 2500 TL ve üstünde ise mahkeme önünde ispat etmeniz mümkün olmayacak. Çünkü 2500 TL ve üstü için yazılı belgeyle ispat zorunluluğu bulunmaktadır, eğer bu tutarın altında olsaydı tanıkla ve diğer delillerle ispatlamanız mümkün olurdu.

Zamanaşımı süresi, haksız fiile dayanıldığında zararın ve zarar verenin öğrenilmesinden itibaren 2 yıl, her halükârda fiilin işlenmesinden itibaren 10 yıldır.

Haklarınızı kullanırken bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum.