Mesajı Okuyun
Old 08-10-2015, 08:56   #91
Av.09

Alıntı:
Yazan av.lkn
Merhabalar
Yazışmaları okudum ancak sorularım olacaktı yanıtlarsanız memnun olurum.
Öncelikle benim müvekkilim Şubat ayı gibi SGK'ya başvuruda bulunmuş ancak cevap gelmemiş diye üzerine düşmemiş ve haliyle dava süresini geçirmiş. Biz tekrar SGK'ya başvuruda bulunsak bunun bir sakıncası olur mu?
ikinci olarak 42 Yıl 6 Ay görev yapmış ve hesaplama yapıldığında emekli olduğu yıl baz alınarak hesaplama yapılacağını okudum yorumlardan ancak benim müvekkilim polis bu meslek gruplarında yıpranma payı gibi durumlar söz konusu olduğundan hesaplama yaparken nasıl bir yol izlenmeli?
Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

Başvuru ile ilgili yardımcı olabilir: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=98569

Şu ana kadar hesaba dahil edilenler:
fiili hizmet süresi+borçlanma+fiili hizmet süresi zammı(yıpranma payı)

Hesaplama için ise bence; emekli olunan tarihte aylık bağlamaya esas değerin hizmet süresiyle çarpımı sınucu ikramiye tutarı bulunuyor. Örneğin aylık bağlamaya esas değer 4000TL, çalışma süresi 40 yıl ise ikramiye 120000TL oluyor. Demekki emekli olunan tarihteki katsayılar çarpımı sonucu 4000 rakamı bulunuoyrsa, 4000 x 30 yıl üzeri çalışma süresi alınması muhtemel ikramiyeyi göstermesi lazım diye düşünüyorum.4000 x 10 = 40000

Alıntı:
Yazan Av_Acar
Bu konuyla ilgili Yüksek Mahkeme incelemesinden geçen bir karar var mı acaba?...

Miktarlar genelde 30000TL nin altında olduğu için BİM'e gidiyor. BİM kararı ben daha görmedim. Basına yansıdığına da şahit olmadım.