Mesajı Okuyun
Old 27-08-2008, 08:27   #1
Av.Atılgan Barış YÖRÜK

Varsayılan Bir işçi işveren uyuşmazlığı ile ilgili görüşleriniz?

Merhaba değerli meslektaşlarım.
Sizlerin de fikirlerini almak istediğim bir sorun ile karşı karşıyayım.

Bir Anonim şirket bünyesinde çalışan işçilerden bir kişi, kendi işini değil ama bu anonim şirketin yönetim kurulu başkanının özel inşaatının işlerini yürütmek ile görevlendirilmiş.

Bu işçi yaklaşık 2 yıl kadar inşaat işlerinin yürütülmesi ile ilgili her türlü işi yapmış, yapılması gereken ödemelerde yönetim kurulu başkanının kişisel hesabından, banka aracılığı ile isme havale şeklinde bu kişiye, bu kişi tarafından da alacaklıklara ödenmekteymiş. Ancak iki yıl sonunda gönderilen paraların bir kısmının alacaklılara ulaşmadığı görülmüş. Alacaklılar yazılı şekilde alacaklarını alamadıklarını şirkete beyan etmişler.

Bu işçi de işinden güveni kötüye kullanma ve sadakat yükümlülüğüne aykırı haraketler nedeniyle çıkarılmış. Şimdi işçi benim kimseye borcum yok, yapılan işler ve ödemeler gayri resmi ödemelerdir ispat da edemezsiniz, tazminat isterim diyor.

İşçinin 15.000 YTL gibi bir tazminat alacağına karşılık 50.000 YTL tutarında ödemediği borçlar söz konusu. Şirket aradaki farkı alma peşinde değil, anlaşmak istiyor ancak işçi anlaşmaya yanaşmıyor.

Gönderilen havalelerin tümü banka üzerinden ve isme havale şeklinde gerçekleşmiş. Dekontları mevcut yaklaşık 300.000 YTL'lik bir havale söz konusu.

Benim düşüncem gönderilen tüm havalelerin deconları ile birlikte sepebsiz zenginleşme davası açıp, belge ile ispatlayamadığı kısmının iadesini istemek.

Sizlerin bu konuda fikirleri nedir?
Görüşlerinizi bekliyorum, iyi çalışmalar dilerim.