Mesajı Okuyun
Old 28-12-2015, 10:26   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
merhaba,yargıtayda olan bir boşanma davamız var ben tedbir nafakası alıyordum, eşimin işi ile ilişiği kesilmiş birkaç aydır nafaka ödemiyor. dosyam başka bir şehirdeydi bulunduğum ilin icrasına gönderilmesini istedim, dosya buraya geldiğinde eşimi şikayet edeceğim, eşimin işi olmadığı için ona ceza verilmez mi?ayrıca eğer iş yerinden tazminat aldıysa o tazminattan nafakalarımın ödenmesini isteyebilir miyim? boşanma davamız yargıtayda olduğu için ilerde tazminat gibi bir hakkım olursa diyerek tazminatına tedbir koydurabilir miyim? bunları nasıl yapmalıyım?

Sayın Katılımcı,

-İcra dosyasında nafaka ödenmediği için son 3 aylık nafaka alacağınız için İcra Ceza Mahkemesinde dava açabilirsiniz. Eşiniz çalışmasa da yine nafakasını ödemediğinden ceza verileceğini düşünüyorum.

-İşyerinden tazminat alacağı varsa,tazminat alacağı henüz ödenemmiş olması ve üzerinde başkaca hacizler yoksa tazminatın tamamı üzerine (alacak miktarı ile sınırlı olmak koşuşuyla) haciz koyabilirsiniz. Ancak tazminata tedbir kararı konulamayacağını düşünüyorum. Çünkü tazminat işçinin işten çıkartılınca işçiye ödenmesi gereken yasal bir haktır. Hak sahibinin belli olmadığı, ihtilaflı bir alacak değildir. Bu nedenle tazminata haciz konulur, tedbir konulmaz.

-Bir avukattan doğrudan yardım almanızı öneriyoruz.

Kolay Gelsin.