Mesajı Okuyun
Old 30-01-2010, 01:32   #11
fidel kadastro

Alıntı:
Yazan Av. Songül Yıldız Aksarı
av.kadirpolat'ın cevabına tamamen katılıyorum. Sayın fidel kadastro, meslektaşımız sorusunda hakimin ne demek istediğini anlamadığını belirtmiştir. Diğer meslektaşlarımız da hakimin beyanının olası nedenlerini belirtmişlerdir. Bunları belirteminin gerek olduğunu düşünüyorum.
Sayın Krizantem, aynı dava içinde maddi ve manevi tazminat talep etmek için karşı dava açmak gerekir.(ya da birleşen davanın davacısı) Davacı olunmadan tazminat alınamaz. Karşı dava açmak için davalının boşanmada kendisinin haklı olduğunu, karşı tarafın haksız olduğunu ileri sürmesi yeterlidir. Kanunda sayılı bir başka boşanma nedeni olmasına gerek yoktur. Örneğin her iki taraf da şiddetli geçimsizliğe dayanabilir.

Sayın meslektaşım, değerli meslektaşlarımın hepsinin iyiniyetli olarak doğru ve bilgilendirici cevaplar verdiklerinin farkındayım. Ben sadece; soruyu soran meslektaşımızın, dava açarken harç ödenmesi gerektiği... gibi, mesleğin temeli olan bazı hususlarda bilgilendirilmesinin(!) gerekli olmadığını düşünüyorum. İyi geceler dilerim. Saygılar.