Mesajı Okuyun
Old 20-09-2011, 21:42   #21
hukukbilgisi

Varsayılan Ayrılık ve Kendi Kaderini Tayin Hakkı

Ayrılık ve Kendi Kaderini Tayin Hakkı

Bilim insanları, “tayin hakkı” konusunda çeşitli tasnifleme çalışmaları yapıyor. Her konuda olduğu gibi, bu konuda da her kafadan ayrı bir ses çıktığını tahmin edebilirsiniz. Bununla birlikte, en kabul gören bir tasnif üzerinden değerlendirme yapmak isterim:

- Ulusların kendi kaderini tayin hakkı
- Erkek ve kadının kendi kaderini tayin hakkı
- Bir insanın kendini öldürmek için kullanılacak aşıyı tayin hakkı

Burada bizi ilgilendiren ikinci şıktır. Kendi kaderini tayin hakkı kapsamında olmak üzere; ayrılma hakkı, her cinsten kişiye tanınmış bir haktır. Ayrılma hakkının içeriğiyle ilgili olarak “Ayrılık Sözleşmesi” başlıklı içerikte ayrıntılı malumat vermiş idim, bunları tekrarlamayı gerekli görmüyorum.

Ayrılıkçı bir yazar olarak bugüne kadar okurlarımdan gelen e-maillerden edindiğim izlenim şu ki; asıl sorun ayrılma hakkının kullanılamıyor olmasından kaynaklanıyor. Bir okurumuz şöyle yazmış:

“Değerli Ağabeyim,
Sizin internet sitelerinde yazdığınız ayrılık konulu yazılarınızın ilk günden itibaren tiryakisi oldum. Bütün yazılarınızı ezberledim adeta. 23 yıldır evli bir kimse olaraktan, sonunda ayrılma hakkımı kullanmaya karar verdim. Bu kararımı fiiliyata geçirmek amacıyla bir avukata vekalet vermek istedim, ancak kendisi benden fahiş bir ücret talep etti; bu yüzden şimdilik ayrılma hakkımı askıya aldım. Sizce ben ayrılamayacak mıyım?

İmza: Hüdaverdi Hüda Aldı”

Bu içerikte daha pek çok mektup var elimde. Şimdi topuna birden bir cevap vermek istiyorum. Ayrılma hakkınızı kullanmanız hiçbir şekilde engellenemez. Avukat ücretlerinin yüksek olması sizi ayrılmaktan alıkoyamaz, koymamalıdır. Siz yeter ki ayrılmaya karar vermiş olun, sonrası çok kolay. Yukarıdaki mektupta yazılı sorunsaldan muzdarip olan okurlarımız, adliye önlerinde vazife gören arzuhalcilere boşanma dilekçesi yazdırabilirler ve bunun maliyeti 50 TL’yi geçmez. Demek oluyor ki, vekalet ücreti bir bahaneden başka bir şey değildir.

En kötü ihtimali düşünelim, arzuhalciye verecek 50 TL’miz bile olmasın. O zaman sıfır maliyetle de ayrılmak mümkün, değerli arkadaşlarım. Aşağıda örnek olarak verdiğim mektuba benzer bir mektup yazıp, ayrılma hakkını kullanma noktasında yardım isteyebilirsiniz:

“Sayın ABD Başkanlığı’na,
Kendi kaderini tayin etmek isteyen ulusların vekaletini alıp, bu işlemi talep edildiği gibi hayata geçirme konusundaki başarılarınız malumumuz. Tıpkısına “ulusların kendi kaderini tayin hakkı” prensibinde olduğu gibi, ben de bu haktan yararlanmak istiyorum. Gereğinin yapılmasını ve benden tek cent para talep edilmemesini arz, talep ve rica ederim.”

Bu mektup, muhatabına ulaşır ulaşmaz; hiçbir maliyet hesabı yapılmadan, talebiniz doğrultusunda gerekli müdahale, kışkırtma ve operasyonlar yapılacaktır. Ayrılma hakkınızın kullanılmasıyla ilgili bu mektubu Amerikalılara arife gününde gönderebilirseniz; bayramı, kurban olmaktan kurtulmuş bir koç neşesinde geçirebilirsiniz.