Mesajı Okuyun
Old 28-05-2009, 21:11   #51
Zehra Ekizo

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Zehra Hanım sınavlara 3 gün kala zor bir talep olacak ama, dün Ceza Usul Hukuku dersinde işlenen duruşma sınav sorumuş olacakmış. Eğer vaktiniz olursa, elinizden geldiğince, genel hatlarıyla ilgili olay hakkında bilgi verebilir misiniz? Hukuka aykırılıklar, özellikle dikkat etmemiz gereken hususlar vs. gibi. Anladınız işte (:
Cengiz Bey size de tekrar tekrar teşekkürler.
Şimdi Sayın Oğuzhan;burdan ne kadar yardımcı olabilirim bilmiyorum ama olmaya çalışayım.Kendime göre önemli olanları anlatacağım,yani kendi önemli gördüklerimi anlatayım size.Öncelikle iddia edilen suçları söyleyeyim duruşmaya geçmeden:Sanık 3suçtan yargılandı.Bunlar:kasten öldürme,kasten öldürmeye teşebbüs ve ruhsatsız silah taşıma.
Druruşmanın başında yani ilk celsede sanık avukatları müdafiiliklerini beyan ettiler yani kabul edilmelerini istediler hakimden,mağdurun avukatı da vekil olarak mağdur da müdahil olarak davaya katıldı.Bundan sonra iddianame okundu.Daha sonra sanığın sorgusuna geçildi.Sorgunun ardından hakimler,savcı ve müdahiller sanığa soru sordular özellikle savcı ve müdahiller m.201 çerçevesinde sorular sordular.Birini celse sorgu ve sorularla geçti.
2.celsede tanıklar çağrıldı.Yakınlıktan dolayı tanıklık yapmayabilecek olan tanıklara bu hatırlatıldı ve bunlar yeminsiz dinlendi.Bilirkişi raporları vardı Adli Tıptan ve Polis Kriminal Labratuvarından gelen.Müdafiler bunlara itiraz etti.Bu arada bazı tanıklar yalan söyledikleri düşünülerek birbirleriyle yüzleştirildi.Tanıklardan birinin tanıklık yapmama hakkı bu yüzleştirme sırasında müdafiler tarafından hatırlatıldı ve o da tanıklık yapmadı o anda başta yapmıştı ama.
3. yani son celsede iddia makamının mütalası ve savunmanın mütalası okundu.İddia makamı müebbet hapis cezası istiyordu,müdafiler ise öldürmenin kasten olmadığını kasten yaralamanın netice sebebiyle ağırlaşmış hali olduğunu söylüyorlardı yani burdan ceza almasını istiyorlardı.
Karar:Kasten öldürmeden 9yıl,kasten öldürmeye teşebbüsten 7yıl 2ay(tam emin değilim ama) ve ruhsatsız silah taşımadan 2yıl ve para cezasına çarptırıldı.
Şimdi bu olay gerçekte yaşanmış bir olay ve karar aynen böyle verilmiş.Tabi ki temyize gitmiş temyizde de Yargıtay kasten öldürmeye teşebbüsten az ceza vermişsiniz diye aleyhe bozmuş.Tekrar ilk derece mahkemesinin önüne gelince ilk derece mahkemesi kararı onamış.Bu onama kararından sonra tekrar yargılama yapması gerekiyormuş yani tekrar tanıklar dinlenecek,bilirkişiye gidilecek vs.Ama ilk derece mahkemesi bunları yapmadan evrak üzerinde bir inceleme yapmış sadece.Ve şu anda tekrar temyize gitmiş.
Ben bu temyiz kısımlarından soru gelebileceğini düşünüyorum.Ya da tanıklık bilirkişiden falan gelir diye düşünüyorum.
Anlayabildiğim kadar anlattım inşaallah faydalı olabilmişimdir.Şimdiden başarılar diliyorum hepinize...