Mesajı Okuyun
Old 11-05-2008, 19:47   #1
yersu.sev

Varsayılan Deniz Hukukunda önemli Alanlar Ve Türkiye'de Staj

Merhaba,

Ben Fransa da dördüncü sene hukuk öğrencisiyim ve bu sene Erasmus programıyla Galatasaray Üniversitesine okumaya geldim. Fransa da doğdum ve büyüdüm bu yüzden yazı hataları ve yalnış kavram kullanma olabilir!

Gelecek sene Fransa da deniz hukukuyla ilgili yüksek lisans için başvuracağım (Lille veya Aix-en-Provence şehrinde). "letter of application" (türkçesi "aday mektubu" mu?) yazmam gerek ve bitirdim, yalnız son eklemek istediğim bir şey var ve cevabını bulamadım. Acaba dünya da ve daha özellikle Türkiye de deniz hukuku alanında hangi sektörlerde hukukçu aranıyor? Bunu mektubuma koyup deniz hukuku iş sektörü konusunda bilgim olduğunu göstermek istiyorum. Sanırım ro-ro taşımacılık gelişen bir sektör Türkiye de.

Ayrıca yüksek lisans için kabul edilirsem staj mecburiyeti var ve tez hazırlamam gerek. Stajımı Türkiye de bir avukatın yanında veya bir şirkette yapmak isterim, ama stajımın süresi en az 2 ay olmalı, ben ise en az 3 veya 4 aylık bir staj isterim. Türkiye de bu kadar az süreli bir staj bulabilirmiyim?
Tezimin konusunu düşünmeye başladım ve fransız deniz hukuku ile türk deniz hukuku arasındaki farklarıyla ilgili bir konu düşünüyordum. Hangi konularda en fazla farklar var (nitekim donatanın sorumluluğu vs. gibi). Bu soruma kendim cevap verebilirim seneye (çünkü bu sene türk deniz ticareti hukuku dersini görüyorum ve seneye fransız hukukunu göreceğim kabul edilirsem!) ama tez konusunu erkenden seçip erkenden başlamak istiyorum. Bana yardımcı olurmusunuz?

Hukuk kavramları konusunda türkçem eksik olduğunu biliyorum. Türkiye de staj yaparsam zorlanıcak mıyım?

Hatalar için özür dilerim ama biri bana yardımcı olabilirse sevinirim. Hatta sorduklarımı anlamadıysanız, biri fransızca biliyorsa ona daha anlaşılacak bir şekilde anlatabilirim!

Teşekkürler.