Mesajı Okuyun
Old 25-01-2024, 11:12   #1
Konuk

Varsayılan Mal/para bölüşümleri

Merhaba, öncelikle yardımlarınız ve cevaplarınız için teşekkür ederim. Eşim boşanma davası açtı bir kaç hususu merak ediyorum.
1- Evliliğin başlangıcından itibaren hesap dökümü istediler, müsrif harcamalarım yoktu. Kartlarımızı öder eksi bakiyeye düşersem bana maaşından para gönderirdi. Burdan yola çıkarak harcamalardan bana borç çıkartılabilir mi?
2- Boşanma davası açıldığı tarihten sonra hesabıma giren maaşım yada paralar hala ortak sayılır mı? Bir miktar para vardı elden aldığım borçlarımı ödedim, bunlar nasıl hesaplanır.
3- Ziynet eşyaları ile eşimin evlilikten önce olan kendisine ait borçlarını (Vergi borcu, üniversite borçları gibi) ödedik. Bunların vergi dairesinden dekontlarını talep etsek ziynetten düşülür mü?(evlendiğimizde çalışmıyordu)
4- Eşimin hesaplarında kıymetli maden birikimlerimiz vardı. Ben bunların satılmasına razı değildim, bunları hesabından çıkardıysa, bunları altın olarak ve güncel kurdan pay edilmesini talep edebilir miyim?
5- Ailesine TL olarak hesaplarından gönderdiği yüklü paralar vardı ve ben bunların altın bazında borç olarak verdiğimizi sözlü olarak söyledim. Bunlar ödenmedi tarafımıza, bunları talep etme hakkım var mı?
5- Üzerime bir ev var, pay edilirken karşı tarafa vermem gereken kısmı toplu olarak veremezsem bir taksitlendirme olur mu? Yoksa direk icradan satılıp pay mı edilir?

Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.