Mesajı Okuyun
Old 19-05-2010, 00:01   #1
av.aysil

Varsayılan muvaaza nedeniyle tapu iptali davası ve tapu senedi

merhaba arkadaşlar,

Bir kooperatif 2003 yılında bir şirkete(müvekkil şirkete) fabrikayı satıyor.Bu fabrika üzerinde hacizler varmış ancak tapuda şerh yok.Şirkette bu fabrikayı alıyor.Ve bir tapu senedi düzenleniyor herşeyiyle kabul ediyorum diye.Daha sonra 3 yıl sonra 2006 yılında koop.in mevcut icra dosyası yenilenerek fabrikayı alan şirkete karşı muvaazalı tapu nedeniyle tedbir talepli iptal ve tescil davası açılıyor.Ve fabrika üzerine rehin konuluyor.Şirket bu fabrikayı normal bedeli ile almış yani herhangi bir muvaaza yok.Yaklaşık 4 yıldır dava devam ediyor ve ne yapılırsa yapılsın mahkeme tedbiri kaldırmıyor.şimdi müvekkil şirkette bu fabrikaya çok iyi bir müşteri bulmuş ancak rehin olduğu için satamıyor ve haksız yere ciddi zararları var.

1-şimdi benim sorum bu tapu teminat senedinin hükmü nedir?

2-Bu teminat senedinin verilmiş olması muvaazalı işlem old. kesin delilmidir.

(bu arada fabrika üzerindeki haciz satış süresinde yapılmadığı için kalkmıştır.müvekkil şirket buna dayanarak benim teminat senedi verdiğim sıradaki haciz satış yapılmadığı için kalkmıştır ve dolayısıyla bu teminat senedi ile kabul ettiğimiz hacizlerde kalkmıştır ve dolayısıyla bu teminat senedinin de hükmü kalmamıştır diye savunma yapsa bir faydası olur mu)