Mesajı Okuyun
Old 15-10-2021, 14:44   #1
Nhlmtl

Varsayılan Kira Sözleşmesinde Husumet

Herkese iyi günler diliyorum meslektaşlarım.

Bir müvekkilim taşınmazını 1 yıllığına kiraya veriyor.Kira sözleşmesinde borçlu ve kefil var ama söz konusu evde borçlu hiç oturmuyor.Evde 10 ay boyunca 3 yabancı uyruklu kadın kalıyor.

Olayın aslı ise şöyle; kefil kişi müvekkilimin tanıdığı olan birisi.Bu 3 kiracıyı kefil buluyor.Sözleşme ise kefilin yeğeni ile imzalanıyor.Yani yeğen, kefilin dayısı olması sebebiyle imza atıyor sadece.

Müvekkilim ise en başından beri evinde oturacak kişilerin yabancı uyruklu 3 kadın olduğunu biliyor.Gerek kefil yani aracı olan kişiyle gerekse de kiracılarla yazışmaları mevcut.

Ödenmeyen 3 kira alacağı var.İcra takibi başlatmayı düşünüyorum.
Sözleşmede alt kira yasağı var.

Şimdi burada sıkıntı yaşadığım durum şu.Evde oturmuş olan 3 kadın yabancı uyruklu olduğu için TC veyahut adres bilgileri yok.Onlara karşı herhangi bir işlem yapamıyorum.

Borçluya karşı takip başlatmayı düşünüyorum.Ancak itiraz durumunda açılacak itirazın iptali davasında husumet itirazıyla karşılaşıp karşılaşmayacağım hususunda tereddütlerim var.Neticede her ne kadar sözleşmede alt kiracı yasağı varsa da baştan beri yapılan yazışmalar göz önüne alındığında zımni bir kabul olduğunu düşünüyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim.