Mesajı Okuyun
Old 07-11-2013, 11:25   #4
Hasan Altınsoy

Varsayılan Sigortalı işe giriş tarihinin tespiti

Alıntı:
Yazan Erdal Arap
Yargıtay bazı kararlarında (künyesini isterseniz yolalrım) bu davanın yanlızca kuruma açılabileceğini kabul etmiştir. Ancak siz hem Kurum'a hem de işverene yöneltmişsiniz davayı.. Bu da mümkün elbette..

İkinci olarak 1983 tarihli işe giriş bildirgesi yazılı delil niteliğindedir ve müvekkilinizin davalı işverene ait işyerinde 1 gün çalıştığının karinesidir. Yargıtay işe giriş bnildirgesinin verilmiş olmasını 1 günlük çalışmaya karine kabul etmektedir.

iyi çalışmalar..

İyi günler sayın meslektaşım,
Müvekkil 17.07.1989 tarihine çalışmaya başlamış.İşveren SSK na verdiği işe giriş bildirgesinde müvekkilin işe başlama tarihinin 17.07.1989 olduğu yazılmıştır.
Müvekkilin işe giriş tarihinin 17.07.1989 olduğunun tespiti için İş Mahkemesinde dava açtım.SGK nu davalı olarak gösterdim.Mahkeme,işvereni de davaya dahil etmem için tarafımıza süre verdi.Oysa işyeri yıllar önce kapatılmış,işverenin adresini tepit etmemiz de mümkün değil.Sigortalı işe giriş tarihinin tespiti için açılacak davalarda sadece SGK nun davalı olarak gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum.Siz de yanıtınızda bu konuda Yargıtay kararlarının olduğunu belirtmişsiniz.Eğer elinizde böyle bir karar varsa yardımcı olmanızı önemle rica ediyor,saygılar sunuyorum.