Mesajı Okuyun
Old 26-05-2009, 13:46   #4
lawyer_721

1-ödeme yasağının dayandığı neden (gasp, çalınma vs.) ortadan kalktığında; ödeme yasağı da kendiliğinden ortadan kalkar.
2-öğreti de kabul edeilen bir görüşe göre "ödeme yasağı" bir tedbir niteliğindedir. dolaysıyla belli bir süre ile geçerlidir. bu süre 10 gündür. bu süre zarfında keşideci çekin iptali davasını açmasa (yargıtayın farklı kararlarıyla da karşılaşmıştım) veya mahkemeden ödemeden men kararı almasa artık ödeme yasağı muhatap bankayı bağlamaz.
3-ödeme yasağının kaldırılması talebi mahkemeden istenebilir mi? bu durumda hamilin iyi niyetli olup olmadığı yargılama aşamasında önem taşır.ayrıca herhangi bir nedenle süreleri kaçırırsanız sebepsiz zenginleşme davası açabilirsiniz.
4-çek'in kısmi ödemesiyle ilgili de bkz.http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=4271
işin doğrusu ne yargıtay kararlarında ne de öğreti de net bir cevap bulamıyorum. aynı durumda olan birkaç çek benim de elimde vartekrar kolay gelsin
ayrıca Yeşim AKER'in ÇEKTEN CAYMA VE ÖDEME YASAĞI kitabı fena değil; ama yukarıdaki sorunun net bir cevabı orda da yok.