Mesajı Okuyun
Old 30-11-2007, 19:31   #62
Mustafa ÖZCAN

Varsayılan Çok Şey var söylenecek..

Çok şey var söylenecek...

Yargıtayın basın açıklamasındaki SORUMSUZ BASIN nitelemesi 12 den vurmuş bi kere.. Çok satmak için, ilgi çekecek hale getireceğiz derken, kuşa çevirdikleri yargı kararlarını TRAJİKOMİK MANŞETLERLE VERİYORLAR. İlk dikkatimi çeken husus bu... Takip edin, ibreti alemlik birçok basın açıklaması görürsünüz.. Öğrenciyken derste anlatılmıştı: Zamanın Eskişehirin ilçelerinden birinde müftülük yapan biri hakkında gazetelerde manşet çıkar MÜFTÜ KEÇİ ÇALDI.. Merak eden diğer basın gider meğer müftünün keçisi çalınmış.. Basına dikkat..!! Trajikomik, metraj kaygılı, yargı haberleri toplumu yanıltıyor...

Diğer bir husus, Bi kere o kadını öldüren adam ADAM DEĞİL... İstemiyosa istemiyo kardeşim.. Seni istemeyeni Sende isteme... Niye takılıyosun..?? Çeviriyorum birde Adam açısından bakıyorum; Kadının isteksizliğinin arkasında, olayın bilinmeyen bölümünde bir başkası falanmı var.?Bundan mı tahrik oldu diye düşünüyorum..! Yok bi açıklama bulamıyorum.. Varsa bi kuşkusu cinsel istekte bulunması saçma..!! Antalyaya gelmedi diye kızdı, sevişmek istedi, kabul görmedi taciz safhasına kadar getirdi, tekmeyi yedi yataktan atıldı... Sinirlendi çekti vurdu.. Olay anını gözümde değişik versiyonlardan canlandırmaya çalışıyorum: Olay gurur meselesimi, yoksa başka şeylermi var temelde, adam Antalyaya gitme teklifini niye yaptı ?? Yoksa kadına kötü bişimi teklif ediyodu..? Bu arada araya birde erkekliğini ispat yükü girdi, bunun için saldırdı kadına, taciz ederken kadın tekmeledi adamı... Sinirlendi öldürdü. Hiç bir açıklama bulamıyorum sağlıklı bir erkek için... Dönüp gitmesi lazım.. Boşansın, bıraksın, yeni birini bulsun. Bırakamıyosa taktik değiştirsin, gönlünü yapsın, yemeğe götürsün, çiçek alsın, hediye alsın... Ama öldürme hakkı yok... Savunulacak bir yanıda yok.. Kadın çok kötü bile olsa..!Basit bir gurursa, iteklendi aşağı atıldı, kendine yediremedi, Kaldıramadı öldürdü... İteklettirmesin kendini... İteklendiyse de bıraksın çıksın... Açıklanabilir ve savunulabilir bir yanı yok bence. Şeriat hukuku diyenler olmuş şeriatın neresinde ceza olarak erkeği cinsel olarak istemeyen kadının öldürülmesi yazıyor... Sağlıklı düşünelim ve objektif yaklaşalım lütfen...

Dikkatimi çeken diğer bir husus, kadın ölmüş olay erkeğin anlattığı gibi kabul ediliyor... Aksi savunulamayan ve kanıtlanamayan kabule göre adam kadını itekledi yataktan düşürdü.. Ne belli böyle olduğu..?? Bence delilde yok... Mahkemenin ve yargıtayın yaptığı GİDEN GİTMİŞ KALAN SAĞLAR BİZİMDİR... Kalana ceza indirimi yapalım... Hem bak kadın adamı reddetmiş ben olsam benimde zoruma giderdi kardeşim... Eee, basına topluma bunu böyle anlatamayız... İteklemeyi, yataktan düşürmeyi ağır tahrik olarak kabul edelim... Böyleyse mantık çok yazık...

Kadında da var bence.!! O safhaya gelinceye kadar nerdeydin.!!? Adam kendini belli etmiyomuydu..?? İstemiyosan boşan. Uzaklaş... Anlık bi isteksizlikse düzgün anlat... Yok eğer gerçekten adamın gururu ile oynadıysan cezası elbette ölüm değildi ama akıllı davranmakta yarar yokmu sizcede.. Son ana kadar bekleyip ölümle neticelenen bir hadise düşündürüyor tabiki.. Yok eğer öngörülemeyen bir hadiseyse her şey normalken birden gerçekleşen bir hadise ise (ki bu pek makul gelmiyor) diyecek bişi kalmıyor... Kimsenin başına gelmesin....

Ama sonuçta herkesin anlayışına uygun birileri vardır... Tutmuyosa öldürmeye de gerek yok... Bu nedenle tahriki kabul etmiyorum... Cinsel isteksizlik akabinde, yataktan itekleme tahrik olarak kabul edilemez... Sokakta hakaret belki tahrik olur. Toplum içinde dayanaksız bir fiziksel saldırı tahrik olur... Ama adam sevişmek istedi, kadın istemedi zorladı tekmeyi yedi yataktan atıldı bunu tahrik olarak kabul etmemek lazım.. Kadın hastamıydı adam ustamıydı bunları da düşünmek lazım. Yargıtayın görüşüne bu nedenle katılmıyorum... Tabi dosya tümüyle elimizde değil tahriki destekleyen başka şeyler varmı tam bilemiyoruz. Ama her ne olursa olsun öldürmek meşru müdafa haricinde kabul değil..... (Bu tartışma çok su götürür)

LÜTFEN DİKKAT!!

DİKKAT ÇEKMEK İSTEDİĞİM EN ÖNEMLİ KISIM BENCE BU OLAY KESİNLİKLE NORMAL BİR SEVİŞME TEKLİFİNİN REDDİNDEN KAYNAKLANAN BİR OLAY DEĞİL... BAŞKA NEDENLERİ VAR... TEMEL SORUNU BULMADAN YÜZEYSEL YORUMLAR HATTA YARGILAMA YETERSİZ KALACAKTIR. ARAŞTIRILDIĞI HALDE SADECE ANLIK GELİŞEN Bİ OLAY NETİCESİNDE ADAMIN KADINI ÖLDÜRDÜĞÜ SONUCUNA VARILIRSA TAHRİK MAHRİK ARAMAYA İNDİRİME DE GEREK YOK OLAYA UYGUN CEZAYI VERİP GEÇMEK LAZIM.. OLAYI BAŞKA ZEMİNLERDE TARTIŞMAKTA YANLIŞ OLUR... YAKIN ZAMANDA İCRA BORÇLARI OLAN BİR MÜVEKKİLİ KARISI KAYNAR ÇAY SUYUNU BAŞINDAN AŞAĞI DÖKEREK YAKTI. MÜVEKKİLİN YÜZÜ TANINMAZ HALDE, ESKİSİ GİBİDE OLMAYACAĞINI SÖYLÜYORLAR.. ŞİMDİ İCRADAN HACİZ GELMESİNİ TAHRİK OLARAK ALIP KADINA VERECEĞİMİZ CEZADAN İNDİRİM YAPACAKMIYIZ...??

Olayı araştırma yada yargılama görev ve yetkisi olanların öncelikle olayları, taraflar arasındaki ilişkiyi geçmişinden itibaren sorgulamaları, öldürme olayını ve anını, TAHRİKİ buna göre yorumlamaları uygun olur gibi geliyor..

Saygılarımla..