Mesajı Okuyun
Old 26-10-2006, 00:02   #3
Gemici

Alıntı:
Bazı ülkelerde bu birlikteliklerin olgu olarak tanındığı ve tesçili yoluna gidilerek bazı hukuki sonuçların bağlandığı bilgilerine rağmen yasakoyucu Türkiye'deki bu olgular konusunda yokmuş gibi davranmayı seçmektedir.

Uzun süredenberi Türkiye'deki gelişmeleri uzaktan takip ettiğim ve belirli toplumsal değişmeleri gözlemliyemediğim için, mesajlardan çıkardığım sonuçlara göre fikir sahibi olabiliyorum. Sayın Kayar'ın mesajından çıkardığım sonuç: evlilik akti olmadan birlikte yaşamaların var olduğu, bir olgu olduğu, yönünde.

Alıntı:
"Türkiye'de birlikte yaşama neden hukuken tanınmıyor?" sorusuna cevap verebilmek için sanırım öncelikle Türkiye ile, birlikte yaşamanın hukuken tanındığı ülkeler arasında yaşam tarzları, örf, adet, ekonomik koşullar ve toplum yapısı gibi konularda küçük kıyaslamalar yapmak gerekiyor.
....
....
Hukuki perspektiften yoksun bir mesaj olsa da, birlikte yaşamayı hukuken tanıyan kuzey Avrupa ülkeleri ile aramızda olan bariz farklardan bahsetmek istedim. İster beğenelim, ister beğenmeyelim, ister iftihar edelim, ister utanç duyalım, ne yaparsak yapalım bu ülkenin(ve diğer ülkelerin) gerçeklerine ve bu gerçeklerin yansıttığı hukuk kurallarına bence saygı duyalım.

Sayın Tiocfaidh'ın mesajının ilk kısmından Türkiye'de bu türden 'Nikahsız birlikte yaşama' türünden bir olgunun varlığını kabul ettiği sonucunu çıkarıyorum. İkinci kısımda bu türden birlikte yaşama tarzının, kuzey avrupa ülkelerinden farklı olarak, toplum yapımıza uymadığı ve bu 'uymamanın' toplumumuzun bir gerçeği oluşu. Belirtilen türden 'birlikte yaşamalar' var mı yok mu konusunda bir açıklama yok, yahutta ben çıkaramıyorum.

Eğer belirtilen türden birlikte yaşamalar, Sayın Kayar'ın belirttiği gibi toplumsal bir olgu ise, konu üzerinde tartışmamız gerekir ve konunun hukuki bir kalıba sokulması gerekir; toplumumuz bunları kabul etmiyor, öyleyse yoktur deyip olayı geçiştiremeyiz. Toplumda var olan bir olgunun bir kurala bağlanması gerekir. Hukuk toplumda var olan bir olguyu görmemezlikten gelemez. Gerekirse müeyyide altına alır, ama var olan bir olguyu yokmuş gibi kabul edemez.

Yok eğer bu türden birlikte yaşama, zaten yoktur, çünkü toplumsal gerçeklere uymuyor, diyorsak ve bu saptama doğru ise, konu üzerinde tartışmaya gerek yok kanımca.

Saygılarımla