Mesajı Okuyun
Old 25-08-2007, 19:39   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Alıntı:
Evi terk edişimde etken olan son şiddet olayının izlerini hala taşıyorum ancak sağlık raporu gibi bir belge almadım.

Sn.Katılımcı
Şiddet gördüğünüze ilişkin rapor iki biçimde alınabilir.

Mağdur şikayet yoluna başvurduğunda savcılık sevki ile tıbbi rapor düzenlenir.

Diğer bir yol herhangi bir adli makama başvurmadan kendi isteğiniz üzerine verilen tıbbi rapordur.

Bu durumu ile alınan rapor istenirse yargı yolunda kullanabilirsiniz veya adli mekanizmaya başvurmayı sonraya erteleyebilirsiniz.

Ama alınan rapor gerektiğinde şiddeti ispatlayacağınız deliliniz olacaktır.

Şiddete ilişkin belirtilerin kaybolmadan raporun alınması önemlidir.

Boşanma konusuna gelince:

Boşanma ,velayet ,nafaka ve tazminat konularında eşiniz ile anlaşmıssanız ,geçimsizliğe ilişkin olayları belirtmeden anlaşmalı boşanma gerçekleştirebilirsiniz.

Bu olmayacaksa,karşı tarafın kusurunu ispat etmek durumundasınız..

Dava dilekçesinde boşanma sebebini başka gösterip sonradan yeni olaylar ve sebepler ileri sürmeniz istediğiniz sonucu almanıza yetmeyebilir.

Boşanma ve sonuçları konusunda anlaşma yoksa elbette birden fazla duruşma yapılacaktır.Mali ve sosyal durum araştırması,her iki yanın tanıklarının dinlenmesi ,karar verilmesi,karardan memnun olmayan tarafın temyizi ve dilerse karar düzeltmeye başvurması aşamaları yargılama sırasında gerçekleşecektir.

Boşanma ,ailenin korunmasına ilişkin kararın alınması veya eşinizi savcılığa şikayet için bir avukattan yardım almanızı,mali durum uygun olmadığında baroların adli yardım servislerinden vekalet ücreti ödemeyeceğniz bir avukatgın atanmasını isteme hakkınızın olduğunu yeniden hatırlatıyorum.