Mesajı Okuyun
Old 03-05-2011, 08:18   #4
Adli Tip

Ben de diziyi sonradan izlemeye başlayanlardanım ve fazlasıyla keyif alarak izliyorum.

Bence başarılı bir proje. Başarısı da farklılığından ve gerçekçiliğinden kaynalaklanıyor.

Dizi karakterlerinin yaşamlarından gerçek kesitler iziliyoruz. Oysa diğer dizilerde sadece ana konuya ilişkin dialogları ya da müzik altı hayalleri izleriz.

Konuşmalar gerçekçi. Hiç bu kadar çok "bip" içeren biri dizi seyretmedik şimdiye kadar. Oysa insanımız gerçekten küfürlü konuşyor.

Hiç mütavazi ev görmedik dizilerde. Oysa yalılar, köşkler ve gecekondular dışında evler de var... Ve insanların çoğu o evlerde yaşar.

Bu sebeplerle dizi kendini izletiyor.

Prime time'da major kanalların birinde yayınlanan dizi TİCARİ kaygılarla yayınlanır. Bunu yadsıyarak bir mesaj aramak saflık olur. Dizi izlensin, reklam alsın, para kazandırsın. Bu kadar basit. Dizinin izlenmesini sağlıyorlar, bunun için de başarılılar.

Dizinin içine girip, Varyemez Amca'nın psikolojisini anlamaya çalışır gibi, Behzat Ç. ve ekibini analiz edecek olursak:

1 Mayıs'ta görev için değil, o coşkuyu yaşamak istediği için silahını bırakıp korteje giren Hayalet'i, karısını dövdüğü için kocayı döven Harun'u, köpeği vuranı insanı vurandan ayırmayan Akbaba'yı izlerken, insan gerçekten umutlanıyor, gerçekten böyleleri de var mı diye.

Öte yandan bir de şöyle bir komplo teorisi var: "Bu diziyle yaşanan kanunsuzluklar sempatik gösterilmeye çalışıyor ve halkın polisle empati kurması isteniyor." (Sosyal paylaşım sitelerinin birinde okumuştum bunu.)

Netice itibariyle: pazar günü gelse de izlesek.