Mesajı Okuyun
Old 29-12-2003, 21:10   #2
sbudak

Mesaj Konu Açıklığa Kavuştu!

Herkese tekrar merhaba!

Adli Yargı Hakimlik Sınavı müracaatı ile ilgili dile getirdiğim soruna kimse cevap yazmamış. Yeni bir bilgi alırsam yazıcam demiştim. İşte burdayım. Gerçi konunun pek güncelliği kalmadı, müracaatlar 26.12.2003'de sona erdi. Ama ben yine de son durumun ne olduğunu yazmak istedim.

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, konunun aslı şu ki; müracaat için ilgilinin nüfusa kayıtlı olduğu yer C.Başsavcılığına faks çekilmek suretiyle sabıka sorgulamasının yapılması gerekiyormuş. 'Zaten online bağlantı ile sorgulama yapılıyor, ısrarla nüfusa kayılı olunan yere faks çekilmesi suretiyle sabıka sorgulamasının istenmesinin sebebi nedir' diye sorduğunuzda 'görevli arkadaşların sabıka sorgulamasında nüfusa kayıtlı olduğunuz yerin mührünü görmesi gerekiyor' gibi Türkiye'nin bürokratik geleneğine uygun bir cevap alıyorsunuz. İşin ilginç tarafı faks çekmek suretiyle sabıka sorgulamasını ikamet ettiği yer c.savcılıklarınca yaptıramayan yüzlerce ilgilinin bu bürokratik işlemi Ankara Adliyesi'nde yaptırması! Nitekim ben de işlemimi orada yaptırdım. Müracaatını Ankara dışındaki adli sicil sefliklerinden online bağlantı ile aldığı sabıka sorgulaması ile yapan ilgililerin müracaatlarının nasıl bir işleme tabi tutulacağını doğrusu merak ediyorum. Konuyla ilgilenenlere duyrulur!