Konu: adli yardım
Mesajı Okuyun
Old 01-04-2012, 15:40   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim .Tensip zabtında aynen şöyle yazıyor 5- davacı her ne kadarda adli yardım talebinde bulunmuş isede dilekçesinde tazminat ve nafaka talep etmediğinden talebinde samimi olmadığı kanaatiyle adli yardım talebinin REDDİNE.
adli yardım barosuna gittiğim zamanda oradada 300 tl gibi bir rakamın yatırmam gerektiği aksi halde avukat verilemeyeceği söylendi. yani benim gider avansı 240 tl adli yardım avukat için 300 tl gibi masrafları yatırmam aki halde davanın red olacağı ve sonuç olarak ta maddi durumum iyi olmazsa boşanamayacağım anlamına geldiğini anlamaktayım. tabi mahkeme de delil tanık gibi diğer hususlar ayrıca problem. davalı zaten dayımın oğlu akraba evliliğiydi. 5 yıl önce hastane darp raporları var hastaneden nasıl alıp nasıl mahkemeye delil olarak göstericem ve karakolda defalarca tutnaklarımız var büyük ihtimalle gidip istesem bana vermezler. yani kadının boşanması boşanmasına delil olacak olayları ispatlaması oldukça zor bir durum. ispatı var olayların ama hastane arşivinde karakol arşivindedir. artı sosyal hizmetler çocuk esirgeme kurumunda da çocuklarımın neden alındığına dair raporlar vardır ama nasıl mahkemeye nasıl anlatırım hiç bilmiyorum iki haftalık yasal sürem başladı bile

Sayın Konuk,

Yaşadığınız adli süreç, davaların bir avukat eliyle yürütülmesinin önemini gözler önüne sermektedir. Siz nafaka ve tazminat talep etmeyince hakim doğal olarak "ihtiyacınızın olmadığını" düşünmüş. Yeni bir dilekçe ile, durumu açıklığa kavuşturabilirsiniz.

Alıntı:
bir yakınımızın yardımıyla bir boşanma dilekçesi yazdım fiili ayrılık nedenine dayalı

Bu isimde bir boşanma nedeni var. Ama önceden bir boşanma davası açılıp red edilmesi ve (taraflar biraraya gelmeden) 3 yıl geçmesi gerekir. Mesajınızdan daha önce bir dava açılmadığı anlaşılmaktadır. Dolayısıyla bu sebepten boşanmanız mümkün değil. Hakim hukuki nitelemeyi kendi yapacak ve muhtemelen evlilik birliğinin temelinden sarsılmasından davaya devam edecek. Bence ne yapıp edin , bir avukatla yolunuza devam edin. Diğer olasılıkları birlikte değerlendirin.