Konu: adli yardım
Mesajı Okuyun
Old 31-03-2012, 09:44   #2
kezzy

Sayın katılımcı;
Boşanmaya bağlı taleplerden olan yoksulluk nafakası ve tazminatlar ( boşanma davası sırasında feragat edilmemiş ve başka bir anlaşma yapılmamış ise) boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren bir yıl içinde istenebilir.

Yine tarafınızdan yatırılması istenen 240-TL avans anladığım kadarıyla gider avansı ve tensip zaptında dilekçenizde samimi olmadığınız değil, 6100 sayılı kanun uyarınca avansın yatırılmaması durumunda davanın usulen reddedileceği tarafınıza tebliğ edilmiştir.

Adli Yardım, bireylerin hak arama özgürlüklerinin önündeki engelleri aşmak ve bu özgürlüğün kullanımındaki eşitliği sağlamak üzere, avukatlık ücretlerini ve diğer yargılama giderlerini karşılama olanağı bulunmayanların davanın gerektirdiği yargılama giderlerinden geçici olarak muaf tutulmalarının yanı sıra ücretsiz avukatlık hizmetlerinden yararlandırılmasıdır.

Şartları taşıyor iseniz Mahkemece adli yardım talebinin kabulüne karar verilecektir ve mahkeme tarafından, yargılama giderlerinin bir ya da bir kaçından ya da tümünden geçici olarak bağışık tutlacaksınızdır.

Ancak hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı öneriyoruz. Maddi durumunuz iyi değil ise bulunduğunuz il barosu adli yardım servisine başvurabilirsiniz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla