Mesajı Okuyun
Old 08-04-2009, 15:52   #6
Engin Özoğul

Sayın Hak ve Nısfet

Anladığım kadarıyle işverenin bakiye süre ücretini talep edip edemeyeceğini soruyorsunuz?

Belirli süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından süresinden önce feshi halinde fesih haklı nedene dayanmıyorsa işçi bakiye süre ücretini isteyebilir. Bunun dayanağı Borçlar Kanunu'nun 325. maddesidir. Anılan maddede işverenin işi kabulde temerrüde düşmesi halinde işçinin sözleşme ücretini isteyebileceği öngörülmüştür.

Ancak işveren lehine böyle bir düzenleme Yasa'da yer almamaktadır.

İş sözleşmesi belirli süreli olduğundan işverenin ihbar tazminatı isteme hakkı da bulunmamaktadır.

Bu halde işveren ne isteyebilir?

BİR... Eğer iş sözleşmesinde her iki taraf için de öngörülmüşse ve hakkaniyete uygunsa cezai şart talep edebilir.

İKİ... İşçi için eğitim giderleri yapılmışsa ve iş sözleşmesinin haklı neden olmaksızın işçi tarafından feshi halinde eğitim giderlerinin geri ödeneceği sözleşmede yer alıyorsa bu halde işveren, kalan süreyle orantılı olarak eğitim giderlerini isteyebilir. Yani diyelim ki sözleşmede böyle bir kayıt var ve işçi için 1200 TL eğitim gideri yapılmış. Kalan süre 3/12 olduğundan işveren 300 lira isteyebilir.

Ancak olayda işçinin 2 aylık ücreti ödenmediğinden dava dilekçenizde iş sözleşmesinin ücret ödenmemesi nedeniyle feshedildiğini belirtirseniz(daha önce başkaca fesih sebebi bildirilmemiş olması kaydıyla) fesih haklı nedene dayandığından cezai şart ve eğitim giderleri riskinden de kurtulursunuz.