Mesajı Okuyun
Old 18-05-2008, 01:49   #16
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Bruno
Askıda olan bir iş sözleşmesinin feshedilmesi teknik olarak mümkün gözükmüyor. Bu nedenle de kanımca fesih ancak askı süresinin bitiminde sonuç doğurabilir.

Askı süresi ne zaman başlıyor ben emin değilim. İşçi sağlık raporuyla işe gelemediğinde iş akdi askıda mı kabul edilmeli?
Diğer yandan, fesih iradesi kullanıldıktan sonra iş akti neden hala askıda olsun?

Alıntı:
Yazan Bruno

Yukarıdaki cevaplarınız da takıldığım bir husus ise şu: Hastalık halinde işçiden yeterliliğiyle ilgili savunma alınması gerektiğini belirtmişsiniz. Bu görüşünüzü ben mi yanlış anladım acaba?

Yanlış anlamış olmanız şu sebepten kaynaklanmış olabilir:

Sayın Engin Öoğul, "işçinin rapor süresi 25. maddediki kadar uzun sürmemişse ancak işçi sık sık rapor alıyorsa geçerli fesih gündeme gelebilir." şeklinde bir görüş ifade etmişti.
Ben de bu görüşe cevaben; geçerli feshin mümkün olabileceğini ancak, bu fesih işyeriyle ilgili değil işçiyle ilgi olacağından "feshin son çare olması ilkesi" bakımından savunma alınması gerekebileceğini dile getirmiştim.
Zira: İşçinin sağlık sorunlarının haklı feshe sebebiyet vereceği durumlar 25. maddede yazılmış. Bunun altında kalan sürelerde geçerli feshin gündeme gelmesi iki ihtimalle söz konusu olabilir: alınan raporlar gerçeği yansıtmayabilir veya işçinin sağlık durumu yaptığı işe uygun değildir....

Saygılarımla;