Mesajı Okuyun
Old 08-04-2007, 17:22   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.fehiman
Merhabalar,
Müvekkilimizin çeki kayboldu,bizde zayi nedeniyle iptal davası açtık ve çekler iptal edildi. Şimdi TTK 546 uyarınca ' iptal kararı üzerine hak sahibi hakkını senetsiz olarak da dermeyan veya yeni senet ihdasını talep edebilir' demekte olduğuna göre biz bu iptal kararıyla aynı elimizde çek var gibi bankaya müracaat edip karşılıksızdır ibaresi alabilirmiyiz veya kambiyo sendine dayalı takip yapabilirmiyiz?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

Sayın av.fehiman,

Elinizde eda hükmü içermeyen bir tespit ilamı bulunmaktadır. Buna rağmen uygulamada ilamlı takip yapan meslektaşlarımız varsa da; ben 2 tanesini iptal ettirdim.

Öte yandan kambiyo senetlerine özgü takip de yapamazsınız. Çünkü elinizdeki o tür bir belge değil.

İlamsız takip yapabilir ve ilama atıfta bulunabilirsiniz. Ancak öncelikle borçluya bir ihtarname keşide edin ve temerrüde düşürün. Böyle yapmazsanız ve borçlu itirazda bulunup "Bana ihbarda bulunulmadı, kararda da taraf değilim; bu yüzden faiz ve vekalet ücretinden sorumlu olmamam gerekir" diyebilir. İhtarnameye rağmen ödemezse, ilamsız takip yaparsınız yine itiraz vaki olursa inkar tazminatına hak kazanırsınız.

Saygılarımla