Mesajı Okuyun
Old 14-05-2003, 09:50   #4
Admin

Alıntı:
Peki siz okudunuz yazilanlari. Ben yazdigim maillerde kisiye direk bir hakaret yada onun kisiligine bir söz etmismiyim? Yani genel bir mailden kendi üzerine alinip dava acabilirmi??? Eger böyle bir durum Türkiyede olusabiliyorsa bende yahoogroupslarda baska gruplara üye oliyim ve her genelleme yapilan bir mailde bende kendi üzerime alinip bir baskasi hakkinda dava acayim. Bu kadar basit ise...

Dediğim gibi bu konuda ayrıntılara girmek istemiyorum. Neticede bir sözcüğün ya da cümlenin hakaret/sövme niteliği taşıyıp taşımadığı çok göreceli bir kavramdır ve çoğu kez Hakim tarafından bile değerlendirilemez ve bilirkişi raporuna başvurulur. Zira tarafların kişilikleri, sosyal durumları, olayın oluş şekli, sanığın hakaret kastı vb. gibi pek çok faktör dikkate alınır.

Bir örnek: "Esnaf" sözcüğü hakaret midir? Elbette hayır, sadece bir meslek mensubunun adıdır. Ancak bir avukata "esnaflık yapıyor" diyen bir başka avukatın hakaret kastı olduğu gerekçesiyle ceza aldığı biliyorum.

Kısaca sizin olayınızda hakaret olup olmadığı ben değerlendiremem. Ancak hakaret kastı olmadığınızdan siz bu kadar eminseniz endişe etmenize de gerek yok demektir, zira bu durumda ya karşı tarafın şikayeti sonuçsuz kalacak demektir.

Alıntı:
ikinci sorum: " O zaman kendisine hakaret ettigimi öne süren kisiyi bende avusturyada mahkemeye verebilirim " sonuc olarak kendisi bana direk olarak Türkiyeden hakaret ediyor "

Avusturya hukukuna göre nasıl bir işlem yapılacağını bizlerin bilmesi mümkün değil. Avusturya hukuku benim yukarıdaki cevabımdan farklı bir düzenleme içeriyor olabilir veya belki aynı düzenlemeye sahiptir. Detaylar için Avusturya'da bir avukata başvurunuz.

Alıntı:
ücüncü sorum: " butür davalara hangi mahkeme bakiyor? " Sonuc olarak genelleme yapilan maili sahsin kendisine direk olarak yollanmadi. 2500 üyeli bir grupda yayimlandi. Sucun teskil ettigi yer yahoogroups.

Suçun işlendiği yerdeki Sulh Ceza Mahkemesi..

Şahsın kendisine değil, gruba yollanması durumu değiştirmez, tam aksine eğer suç mevcutsa cezayı ağırlaştırır. (Umuma neşir: TCK 480/4 - 482/4)