Mesajı Okuyun
Old 16-02-2007, 12:47   #37
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Bu durumu eğitimsizlikle acıklayabilir miyiz bay tio? Bizler eğitimli insanlar olarak bu programları eleştirdiğimize göre tüm detaylarıyla takip ediyoruz demektir

Bir iki program dışında TV izlemiyorum. Ama, kanallarda "ACEMİ CADI", "SİHİRLİ ANNEM" ve "SELENA" adlı dizilerin oynadığını biliyor, dahası zaman zaman da -sözde farkında olmadığım müdahalelerde bulunabilmek adına- izlemek "zorunda" kalıyorum.

Küçük kız çocuğunuz varsa, bu dizileri bilmemeniz sözkonusu bile olamaz, yayında bu dizilerden herhangi biri varsa, demokrasi işlemez!

Siz anne baba olarak çocuğu uzaklaştırmaya bile çalışsanız, dizilerden haberinin olmamasını sağlamaya, gerekirse tv bozuldu numarası yapmaya bile kalkışsanız, işe yaramaz. Konuk olduğu ortamlarda görecek, öğrenecek, en kolay şekilde de okulda arkadaşlarından duyarak öğrenecektir.

Tedirginliğim, sihirli annemle başladı. Bu dizide sihir yapma yeteneğine sahip bir "peri" anne (ve onun bir kısım peri çocukları, kardeşleri) ve bir peri anneanne, köpeğe çevrilmiş bir dede vardı. Dizide peri anneanne peri kızını fani eşinden ayırmaya ve bu uğurda bilumum polemikler yaratıp, ayak oyunları yapmakta, neyse ki sonunda hep iyilik kazanmakta (!), bu iyiliğin sağlanmasına da yine peri olan başka bir üst ve arkadaş peri rol oynamaktadır. Dizi sihirle yapılanlar, köpeğe çevrilmiş eş/babalar, bütün yanlışları yine sihirle yok eden bir düzenekte yol alıp, seyretmektedir.

Acemi cadı ve selena da aynı formattadır. Bunlarda özellikle vurgulanan ise, çocuk yaştaki kahramanların sevgililik ilişkileridir. Karşı cins kavramını beğeni anlamında çok geç yaşlarda çözebilmiş bir kuşağın yetiştirdiği çocuklar için , yani ilköğretim kuşağı jenerasyon için, içerik anlamını bilmedikleri kelime, -şimdilik- sözel olarak dillerine yerleşmiş ve bir sevgilisi olmak önemli ve ayrıcalıklı durum halini almıştır. İlkokul 3.sınıfa giden kızınız bir gün gelip size "anne, benim artık sevgilim var!" diyerek pek az bir mahçubiyetle gülümsediğinde, acaba içerik olarak ne algılıyor ve ne kadarını ve nasıl olup da algılıyor endişesini yüzünüze yansıtmamaya çalışmaktan önce, içinizden derin bir soluk almanız gerekmektedir. Zira kızarsanız ya da fazla ilgili görünürseniz korkacaktır ve bu kez de "sır" kavramında ustalık geliştirmeye başlayacaktır.

Kaygan zemin üzerinde bunca erken dönemde yürümemize sebep olan, selena, acemi cadı ve sihirli annemi şiddetle protesto ediyorum!