Mesajı Okuyun
Old 15-01-2010, 19:20   #7
Av.Kaan

Alıntı:
Yazan enderkc

Meslektaşlarım yardımınızı bekliyorum, Elektrik abonesi 2001 tarihinde vefat etmiş, aboneliğin bulunduğu dükkanda oğullarının şirketi elektrik aboneliğinde tüketime devam etmişler ancak faturaları mütemadiyen ödememişler. Borç yıllar sonra ilamsız icraya konu edinmiş ve murisin mirasçılarına ödeme emirleri gönderilmeye başlanmış,,
1-Elektrik abonesinin ölümü ile abone sözleşmesi sona ermiş olur mu?
2- Mirasçılar (mirası red etmemişler), Murisin abone olduğu fakat kendisinin tüketmediği elektirikten sorumlu olurlar mı?
3-Elektirik faturalarının ödenmediğini bile bile Elektrik kurumunun elektriği kesmemiş olması ve tüketime devam ettirmiş olması elektrik kurumunun sorumluluğunu gerektirmez mi?

1. Abonenin vefatı üzerine sözleşme sona erer.
2. Mirasçılar murisin borcundan (vefat tarihine kadarki borç) sorumlu olurlar. Sonraki kullanımdan kullanıcı/lar sorumlu olur. Ayrıca tüketim sayaçtan geçtiğinden kaçak kullanım değil abonesiz kullanım söz konusu olur. Cezai değil hukuki sorumluluk vardır. (kullanım bedeli +abonesiz kullanım cezası ödenir)
3.Gerektirmez. Tüketim yapılmışsa bedeli ödenmelidir, zamanaşımı dolmadığı sürece alacaklar talep edilebilir.