Mesajı Okuyun
Old 15-01-2010, 11:38   #6
Av.Evren Akçay

Sayın meslektaşlarımın dediklerine aynen katılmakla birlikte;
1- Sayın hciyiltepe vbmenu_register("postmenu_374435", true); belirttiği şekilde Murisin elektrik borcu var ve mirasçıları mirası reddetmemişse murisin borcundan sorumludur.
2- Elektrik tüketicisinin kullanmakta olduğu tesisata kendi adına sözleşme yapması zorunludur. Aksi halde Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği Madde 14 — Müşterinin;Kendi adına perakende satış sözleşmesi olmadan daha önceki müşteri adına düzenlenen ödeme bildirimlerini ödemek suretiyle elektrik enerjisi tüketmesi,hallerinde, usulsüz elektrik enerjisi tüketmiş sayılır. Ancak;usulsüz elektrik enerjisi tüketimi tespitinden önce ilgili tüzel kişilere başvuruda bulunulmuş olması ve bunun belgelenmesi durumunda, usulsüz elektrik enerjisi tüketimine ilişkin hükümler uygulanmaz. Buradan herhangi bir bildirim yapılmadığı anlaşılıyor.Abone kullanım yerini terk ederse borçlarını ödeyerek sözleşmesini feshetmekle yükümlü. Aksi halde sözleşme, sözlşemeye bağlı borç ve yükümlülükler devam eder Bu yüzden sorumluluk aynen devam eder.
3- dağıtım şirketinin elektriği kesmemiş olmasından dolayı sorumluluğu meselesi ise tartışılabilecek bir mesele. Ancak dağıtım şirketleri personelince kesilen elektriği şahısların bağlatmasının çok kolay olması, bazı abonelerin elektriğinin defalarca kesilmesine rağmen Dağıtım şirketinin bilgisi haricinde kesilen elektriği bağlatması ve kullanıcının usülsüz enerji tüketen konumunda olması gibi nedenlerden dolayı dağıtım şirketinin sorumluluğuna gitmenin netice getirmesi zor gözüküyor. Saygılar