Mesajı Okuyun
Old 25-02-2008, 11:42   #5
Av.Nazlı Yolaç

zaten kiracı, kiralanana taşınmadığına göre büyük olasılıkla adresi de bilinmiyordur. Eğer adresini biliyorsanız, çekeceğiniz ihtarda kiralananı teslime hazır olduğunuzu, eğer verilen süre içinde kiralananı teslim almaz ve kira bedellerini de ödemezse kira söz. feshedileceğine dair bir ihtar çekmek de mümkün.

Tahliye gerekmeyeceğine göre, yalnızca hukuken var olan fakat kiracının tesellümde temmerrüde düştüğü sözleşmenin feshi için dava açabilirsiniz diye düşünüyorum.

Yine de az rastlanır bir durum olduğuna şüphe olmadığından yorumlanması zor bir konu.

Böyle bir ihtar çekip verilen süre içinde taşınmazın teslim alınmadığından, sırf bu ihtardan sonra başka bir işlem veya dava açmaya gerek kalmaksızın, başkasına kiraya verseniz ortaya çıkabilecek hukuki sorun ne olabilir diye düşündüm. Yani önceki kiracının talep ve hakları ne olabilir. Sizden isteyebileceği tek şey, sözleşme gereğince taşınmazın kendisine teslimini talep edebilir. Siz de teslim görevinizi yerine getiremediğiniz için BK 249 ve devamı maddeleri gereğince karşı tarafın akdi fesih hakkı doğar. Bu da zaten sizin istediğiniz bir durum olur. Göndermiş olduğunuz ihtarnamede teslime hazır olduğunuzu bildirdiğiniz halde, teslim almayan kiracının da iyi niyetle davrandığının kabul edilmeyeceğini ve bu nedenle de MK genel hükümlerine göre bir hak talep edemeyeceğini düşünüyorum. Bu görüşe göre hareket edilirse fesih için dava açılmasına dahi gerek olmadığı da düşünülebilir.

Farklı bir yaklaşım olarak ortaya atmakla birlikte görüşümde ısrarlı olmadığımı eleştrilere açık olduğunu baştan bildirmek isterim.

İyi çalışmalar,