Mesajı Okuyun
Old 18-04-2018, 10:11   #1
Gamze39

Varsayılan Evlilik dışı çocuğun evlat edinilmesi

Evlilik dışı doğan 6 yaşında bir çocuk var. Öz babası evli. Çocuğa doğduğundan beri öz babasının evli olan kardeşi eşi ile birlikte bakıyor. Çocuk bu kişileri anne baba olarak benimsemiş.
Evlat edinme davası açmak istiyorlar. Öz anne ve babanın rızası var. Yaş koşulları da evlat edinmek isteyenler bakımından sağlanıyor.
Davayı açacağım ama aklımda bazı soru işaretleri var.

1- Öz baba ile evlat edinmek isteyen kişinin kardeş olması bir sorun teşkil eder mi?

2- Evlat edinmek isteyenler kirada oturuyor. Bayan ev hanımı. Eşi asgari ücretle çalışıyor. Üzerlerine ait bir şey yok. Çocuğa bakabilecek durumdalar ancak kirada oturmaları ve çocuğa bırakacakları miras olmaması dava sonucunu olumsuz etkiler mi?

3- Davanın kaybedilmesi ihtimali karşısında çocuğun durumu ne olur? Yurda yerleştirme gibi bir ihtimal doğar mı?

4- Çocuğun ana sınıfına gitmesi gerekiyor. Fakat çocuk anne ve babasını evlat edinmek isteyenler olarak bildiği için okulda gerçek anne ve babasını öğrenip de psikolojisi bozulmasın diye ana sınıfına gönderilmemiş. Fakat yaş gereği kayıtlı görünüyor. Bu eğitim hakkının ihlalini oluşturur mu ? Ana sınıfı zorunlu eğitim kapsamında mıdır?

5- Evlat edinmek isteyenler 11 senedir evli ve çocukları olmamış. Bayan şu an hamile. Bunun davada etkisi olur mu?

Çocuk açısından önemli bir dava olacak. Cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkürler