Mesajı Okuyun
Old 29-08-2010, 21:22   #3
Gemici

Alıntı:
Yazan cihanguvenc
Merhabalar. İş kanununa göre; iki aylık deneme süresinin sonunda beğenilmeyen ve kendisiyle asıl iş akdi yapılmayan işçi, işverene karşı sırf o işte çalışması için gerekli olan giderleri(örneğin tuttuğu evin iki aylık kirasını) talep edebilir mi? Yoksa bu talebi MK ve BK' nun ilgili maddelerine göre mi talep etmeliyiz? Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Sayın cihanguvenc,
'iki aylık deneme süresinin sonunda beğenilmeyen ve kendisiyle asıl iş akdi yapılmayan işçi,' ifadenizden işçi ile işveren arasında iki aylık bir deneme süreli iş akdi yapılmş sonucu çıkıyor. Eğer durum böyle ise, yani iki aylık deneme süreli iş akdi imzalanmışsa ve bu deneme süresinden sonra 'asıl iş akdi' imzalanacaksa, iş akdi zaten sürelidir, belirsiz süreliye çevrilmedğinde (belirsiz süreli bir iş akdi imzalanmadığında) kendiliğinden sona erer.

Genelde bu türden bir akdin imzalanması fazla rastlanılmayan bir durumdur; Asıl olan işçi ile işveren arasında 'belirsiz süreli' bir iş akdinin imzalanmasıdır ve taraflarca bir deneme süresinin kararlaştırılmasıdır. Bu durumda ortada deneme süreli tek bir iş akdi söz konusu olur. Bu durumda taraflardan her ikisinin de akdi deneme süresi içinde fesh etme hakkı vardır. Taraflardan birisi deneme süresi sonunda 'ben bu akdi fesh ediyorum' dediğinde, diğer tarafın ne iş kanununa göre ne de borçlar kanununa göre(iş kanununda belirtilenin dışında) bir hakkı vardır benim görüşüme göre.

İşçiye gerekli olan giderlerin tazmini yolunu açarsak, işverene de aynı hakkı vermek zorundayız; Diyebilir ki ,ben sırf senin için solakların kullanabileceği bir makina aldım, zararımı öde, eğer deneme süresi sonunda işi bırakacaksan.

Geriye Sayın Av.Armağan Konyalı'nın belirttiği sözleşme hükmü kalıyor:
Berber değişimi nedeniyle manevi zararlarını sözleşmeyle hükme bağlayabilir,veya
Lokanta değişimi nedeniyle maddi ve manevi zararlarını sözleşmeyle hükme bağlayabilir.

Saygılarımla