Mesajı Okuyun
Old 24-02-2014, 12:29   #7
Gemici

Alıntı:
Yazan Sertaç KAYA
Meslektaslarim merhabalar
muvekkilim ozel bir firmada avukat olarak 5 yil calismis bu sureler icerisinde sirket lehine takip ettigi bjr cok dosyadan kendisine karsi vekalet ucretine hukmedilmistir. Ancak bu vekalet ucretleri asil sirket tarafindan tahsil edilmis ve hic bir sekilde kendisine odeme yapilmamistir.vekalet ucreti avukstlik kanununa gore vekile aittir onda suphe yok, ancak sgk calismasi bizim eski sirketten muvekkil adina tahsil edioen ve odenmeyen vekalet ucretkerini talep etmemixe engelmidir? Engel olmayacagini dusunmekle beraber bir kac meslektasim bu yonde bir talebimizin olmayacagini belirtti.yardimlarijiz icin simdiden tesekkur ederim

Alıntı:
Yazan Sertaç KAYA
Üstadlarım, çalışılan şirket özel bir şirket kamu h.tüzel kişisi değil , faydalı cevaplarınız için teşekkür ederim.avukatlık kanununa göre vekalet ücreti avukatın hakkı fakat bazı arkadaşlardan sgk ile bir şirkette çalışan vekilin vekalet ücreti alamayacağına ilişkin duyumlar aldım ve tereddütteyim.yargıtay kararı veya kanun hükmü belirtirseniz çok faydalı olacaktır benim için.zira tahsil edilen vekalet ücretlerini müvekkilin mesai arkadaşları olan diğer meslektaşlarımız daha kıdemli oldukları gerekçesiyle bir güzel paylaşmışlar...garibanın garibana yaptığı zulüm misali yani((

Sayın Sertaç KAYA,
yazacaklarım hoşunuza gitmeyecek tahminime göre ve sorularınızın cevabı da olmayacak; Buna rağmen yazmakatan kendimi alamıyorum.
1. sgk ile çakışan vekilin vekalet ücreti kime aittir? başlığındaki çakışan ne anlama geliyor? Çakışmak bir hukuk terimi midir?
2. İlk mesajınızda Ancak bu vekalet ucretleri asil sirket tarafindan tahsil edilmis ve hic bir sekilde kendisine odeme yapilmamistir. diye belirtmişsiniz.
3. İkinci mesajınızda ise zira tahsil edilen vekalet ücretlerini müvekkilin mesai arkadaşları olan diğer meslektaşlarımız daha kıdemli oldukları gerekçesiyle bir güzel paylaşmışlar...garibanın garibana yaptığı zulüm misali yani diye belirtiyor ve müvvekkilinizin measi arkadaşlarını suçluyorsunuz.
4. Kim almış vekalet ücretlerini işveren mi, müvekkilinizin measi arkadaşları mı?
5. sirket lehine takip ettigi bjr cok dosyadan kendisine karsi vekalet ucretine hukmedilmistir. cümlesi ile daha doğrusu kendisine karşı kavramı ile neyi kast ediyorsunuz? Cümleden çıkan sonuç 'aleyhine' oluyor, ama bana öyle geliyor ki siz 'lehine' demek istiyorsunuz?
6. İnternete yazıyor olsanız bile, cümlelere büyük harfle başlamakta ve bir önceki cümle ile bir sonraki cümle arasında aralık bırakmada fayda var derim.
Kusura bakmayın!

Saygılarımla