Mesajı Okuyun
Old 10-05-2013, 14:57   #14
Av. Reyhan Şahin

Varsayılan çocuk mağdur müdafiliği ve vazgeçme

Ben de bu konuyu başlatan arkadaş gibi mesleğe yeni başladım ve CMK görevlendirilmeleri alıyorum, 5237 s.TCK 89/1 maddesinden açılmış davada 6 yaşındaki mağdurun müdafisiyim, görevlendirmeyi aldığımda şehir dışında duruşmada olduğumdan bir meslektaşıma yetki belgesi gönderdim o da beyanda bulunmak üzere süre istemekle yetindi fakat aynı duruşmada küçüğün babası şikayetten vazgeçtiğini bildirmiş, ben de bu durumda nasıl davranmam gerektiğine ilişkin araştırma yaparken bu konuyu inceledim, ancak mümeyyiz olmayan çocukla ilgili durumda tereddüte düştüm ve nihayetinde CMK merkezindeki tecrübeli arkadaşlarla görüşüp, velayeti kullanmaya yetkili velinin vazgeçme beyanı karşısında yapmam gereken bir şey kalmadığını öğrendim, ancak buradaki tartışmada bahsedilen vazgeçme olsa dahi müdafiinin davaya devam etmesi gerektiği hususunu hala çözebilmiş değilim, sanığın da kabul etmesi halinde dava düşecek olduktan sonra müdafinin davaya nasıl devam edeceğini anlamadım, bu arada bir not bizim davada hakim iki celsedir, davetiyeye rağmen gelmeyen sanığa ilişkin hiç bir ara karar vermemiş, vazgeçmeyi kabul edip etmediğini nasıl soracak bilemiyorum yorumlarını paylaşan herkese teşekkürler ve kolaylıklar diliyorum