Mesajı Okuyun
Old 02-10-2006, 08:30   #1
Av. Murat ÇETİNKAYA

Varsayılan Bir meslek hastalığı: Yazım kurallarına uymama.

Değerli meslektaşlarım, mesleğimizi icra ederken en büyük silahımız olan kalemlerimizi ne kadar düzgün kullanıyoruz? Bir çok dava dosyasında yazım hatalarından (cümle düşüklüğü,noktalama işaretleri eksikliği vb.) dolayı dilekçe ya da karar gerçek amacından uzaklaşıp bambaşka hallere bürünüyor. Bu durum tabiki sadece dilekçelerimizde mevcut değil. Mevzuatımız da bir çok kuralı ihlal etmiş durumda. Bir çok maddenin yorumu dahi bu nedenle bir kaç yere çekilebiliyor.
Unutulmamalıdır ki, dil yaşayan bir varlık olup kendi kurallarıyla gelişir ve yaşamını devam ettirir. Günümüzde dil kirliliğinin ulaştığı boyutları düşünecek olursak buna en büyük tepkiyi hem hukukçular hem de toplumun aydınları olarak bizlerin vermesi gerekirken, bizler de değirmenin akışına kendimizi bırakmış durumdayız. Dilin kullanımı Kıta Avrupası'nda karşı tarafa gösterilen saygının ve işe verilen özverinin en büyük delilidir. İnsanlar birbirlerine çok kızdıklarında özensiz bir yazı neşrederek karşı tarafa bir nevi hakaret ederler. Bu durum bizd ise bir alışkanlık haline gelmiştir. Bence bu durum meslek sorunlarımızın en başlıcalarındandır. Forumumuzdaki yazıların birçoğunu dil üşengeçliği nedeniyle kuralsız yazıldığından okuyamıyorum değerli meslektaşlarım. Bu nedenle bağlı bulunduğumuz barolar bünyesinde bir dil kurulu örgütlenmesi oluşturarak bu anlamda yardım almak isteyen değerli meslektaşlarımıza bu desteğin sağlanması anlamında ilk kıvılcımı burada oluşturmak istedim. Eğer bu tarz örgütlenmelerin olduğu baro mensubu meslektaşlarımız varsa bu örnekleri bizlerle paylaşırlarsa, varolan bir modele göre bir örgütlenme olanağı yakalayacağımız inancındayım.
Forumumuzda da çalışma gruplarımız arasına dil ve yazım kuralları ile ilgili bir çalışma grubu olup olmadığını yeni olduğum için bilmiyorum Ama eğer yoksa bu iş için de hemen kollarımızı sıvamalıyız. Varsa bu çalışma grubunun çalışmalarının, yazım kurallarına aykırı yazışmaların denetlenmesi ve bunların yazarlarının bilgilendirilmesi gibi etkin yöntemlerle zenginleştirilmesi gereğine inanmaktayım. Amaç kurallara uygun bir Türkçe'yi alışkanlık haline getirip, dil üşengeçliğini ortadan kaldırmak olmalıdır. Saygılarımla.