Mesajı Okuyun
Old 05-01-2012, 15:49   #57
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Meslekte henüz yeterli tecrübeyi edinmemiş hakimlerin gazabı yorucu ve üzücü oluyor, bir de "Efendi" zan'ları...(Meslekte kıdemsiz de olsa Hakim sıfatının özelliklerini haiz ve doğrudan kimlikleri kadar yaptıkları işe de saygı uyandıran hakim meslektaşlarımı ayrı tutuyorum)

Zapta, tarafların herhangi bir talebinden sonra ne yazdıracağını, dahası nasıl bir karar vermesi gerektiğini bilememe kaygısı olup da (ki bu son derece anlaşılırdır, ancak= ) ; bu kaygıyı salona yönelik öfke ve yüksek sesle bastırma çabası, kendileri kadar uğruna gönül verdikleri mesleğe de zarar veriyor.

İsmini vermeyeceğim bir şehrin, bir CEZA mahkemesinde şöyle bir diyalog yaşadım, misal:

Zapta söyleneni söylediğimiz gibi geçmeyen (Kah karıştırıp unuttuğundan, kah kurulması gerekebilecek ara karardan aynı gerekçeyle kaçınmak maksadıyla) bir yargıca, araya girerek zaptın düzeltilmesini, talebimin hatalı geçtiğini ilettim. Ki bu o ana dek de sık sık oluyordu. Diyaloglar:

-(Bağırarak) Niye araya giriyor, beni niye bölüyorsunuz!!! Unuttum şimdi hadi bakalım topla şimdi!!!

-Efendim, zaten benim söylediklerimi neden siz yazdırıyorsunuz ki ? Müsaade ederseniz söylediklerimi katip arkadaş zapta geçsin

-O da ne demek???!!! Buranın HAKİMİ BENİM!!! (Öfkeye teslim tonun dozajı arttırılarak) O ZAPTI DA BEN YAZDIRIRIM!!! (Oysa hakim olmak; öncelikle kendine hakim olmayı gerektirir-Benim yükselen havada içsel düşüncem)

-Usulde böyle bir şey yok efendim, lütfen usule uyunuz.

Diyalog nasıl sonuçlandı siz tahmin edin. Tüm salon kapı dışarı (Salonu boşaltın!!! nidasıyla) Geri çağrıldığımızdaysa biz kapı dışındayken, yokluğumuzda kurulan hüküm yazılmış zaptı aldık. (Bu usulün hangi maddesinde yazılı, onu da takdir ediniz)

Dünyaya hükmünü geçirememiş insanoğlu, kendine nasıl geçirsin der Murathan Mungan. Her "Efendi" çırpınışı görüşümde, bu cümlesini hatırlarım.

Saygılarımla...

Anaaa! Ben "salonu boşaltın" emrinden sonra salonda hiç olmazsa sizin kalacağınızı düşünmüştüm. Gerçi sizin de çıkarılmış olmanız, daha kötü bir vukuattan korunmak adına hayırlısı olmuş olabilir.