Mesajı Okuyun
Old 11-05-2019, 05:06   #1
avomerfarukbilgili

Varsayılan Aidat Alacağina Gecikme Tazminati Ve Yasal Faiz

Aidat alacaklarına ilişkin icra takiplerinde, asıl alacağa uygulanan aylık %5 gecikme tazminatıyla birlikte takip tarihinden itibaren asıl alacağa yasal faiz istenebilir mi ?

Yoksa sadece asıl alacak ve gecikme tazminatı mı istenebilir ?

KMK'daki ilgili düzenlemede bu kurumun gecikme tazminatı olarak isimlendirilmesi sebebiyle, gecikme tazminatı her ne kadar faiz gibi gözükse de aslında faizden farklı, sonuçları özel olarak düzenlenmiş olan bir tazminat sorumluluğu(tazminattaki zarar unsurunun aranmamasıyla beraber zararın miktarından bağımsız olarak aylık %5 olması) olduğu kanısındayım.Aksi halde kanun koyucu bu kurumu aylık %5 gecikme faizi olarak isimlendirirdi.

Kanımca gecikme tazminatıyla birlikte asıl alacağa yasal faiz istenmesi mümkündür.Bir başka deyişle borç ödenmediği sürece hem gecikme tazminatı hem yasal faizden sorumluluk doğacaktır.

Neredeyse konuyla ilgili tüm Yargıtay kararlarına baktım açık bir cevap bulamadım. Birbiriyle çelişkili iki farklı makaleye rastladım. Birisi sadece gecikme tazminatı istenebilir derken diğeri gecikme tazminatıyla beraber yasal faizinde istenmesinin mümkün olduğunu belirtiyordu.