Mesajı Okuyun
Old 30-10-2006, 12:47   #10
mevzu hukuk

Arkadaşlar merhaba size içinde bulunduğum durumdan bahsetmek istiyorum...Fakülteye 2001 girişliyim,4 yılda fakülteyi bitirdim,ve benim 1 ağustos 2006 da stajım bitti...aradan 3 ay geçti, sınava tabi olduğum için yaklaşık 3 ay daha bekleyeceğim,ancak Barolar Birliği ruhsat gönderimini uzatırsa( ki şuan ki uygulamada 45 günde bile ruhsat gelmiyor) bekleyeceğim süre daha da uzayacak...şimdi napıyorum,evimde ders çalışıyorum buna mecburum çünkü işimi şansa bırakamam.sınavı kazanamama gibi bir ihtimali aklıma dahi getirmek istemiyorum...Sınava değil ama şuan ki uygulamaya karşıyım,çünkü zamanımız çalınıyor,önümü göremiyorum,arada bir gelen iş tekliflerini geri çeviriyorum çünkü kimse benim avukat olmamı bekleyecek kadar sabırlı değil.Madem sınav yapılacak bunun stajdan önce olması gerektiğini düşünüyorum..Avukatlık yasasında sınavın yılda 2 kez yapılacağı belirtilmekteyken bu sene niye 1 kez yapılıyor bunu da anlamış değilim...2001 yılından beri sınavın olacağı aşikardı ancak sınava yönelik fakültelerde hiç bir çalışma,ön hazırlık yapılmadı...onu da bir kenara bırakalım Türkiye'de 3 büyük il dışında staj eğitimi yapılmıyor.Ankara İstanbul bu konuda çok ciddi çalışmalar içinde,stajyerlerini gerçek bir eğitimden geçiriyor.Bu konuda Barolar Birliğine çok büyük görev düşüyordu ve maalesef bu konuda öncelikle Barolar ve beraberinde Barolar Birliği sınıfta kaldı...Çevremdeki herkesten aynı cümleyi duyuyorum;stajını iyi yaptın okulda da başarılıydın bu sınavı geçersin...keşke herşey bu kadar kolay olsa...ne diyelim umarım herşey yolunda gider de 2007 de avukat oluruz...herkese kolay gelsin...