Mesajı Okuyun
Old 22-01-2011, 13:12   #1
Ebru Demirci

Varsayılan "muhteşem Yüzyıl" Üzerİne

Son zamanların büyük ses getiren yapımlarından bir tanesi olan Muhteşem Yüzyıl hakkında -yeni olan ve ilgi çeken her şeye yapıldığı gibi- olumsuz birçok yorum yapılmakta. "Tarihimiz yanlış aksettiriliyor.", "Atalarımıza hakaret ediliyor", "3 kıtaya sığmayan Kanuni'yi hareme kapatan zihniyete hayır..." bunlardan birkaçı.

Ben bu yorumların henüz 3 bölümü yayınlanmış bir dizi için çok acımasızca olduğunu düşünüyorum. Kanuni-Hürrem arasındaki ilişki daha nasıl yansıtılabilir ki diye de merak ediyorum açıkçası.

Ayrıca, görsellik bağlamında müthiş kalitede bir dizi olduğunu düşünüyorum. Kostümler, sahneler tam anlamıyla bir görsel şölen, izlerken büyük keyif alıyorum. Oyunculara gelince, karakterler deyim yerindeyse "cuk" diye oturmuş. Bundan iyi bir seçim yapılamazdı herhalde. Özellikle Hürrem karakterini canlandıran Meryem Uzerli' yi çok beğendim.

Son olarak da, dizinin, tarihini bilme noktasında sıkıntı yaşayan insanlarda bir tarih merakı uyandırarak özellikle de Kanuni dönemini araştırma isteği duyurabileceği kanaatindeyim.

Sizce ?...